„Referendum o stavbě bazénu je neplatné, přišlo k němu jen 21 procent voličů,“ uvedly stránky město Poděbrady. Pro platnost referenda bylo potřeba účast nejméně 35 procent. Při jednáních o bazénu v následujících letech tak zastupitelé nebudou svázáni pevnými termíny a parametry.

Referendum mělo čtyři otázky, z nichž největší emoce vyvolávala druhá z nich. Ta by zavázala budoucí vedení města vybudovat bazén v období od dvou do pěti let od doby vyhlášení výsledků referenda. Podle iniciátorů hlasování to nebyl nereálný požadavek. „Kdy jindy postavit něco, o čem se léta mluví než nyní, v období, kdy se ekonomice daří a odráží se to pozitivně i na příjmech města. Poděbrady si mohou plavecký bazén dovolit vybudovat a vědí to i všichni ti, kteří si jeho výstavbu v minulosti dávali do svých volebních programů,“ uvádí zástupci hnutí Naše Poděbrady, kteří pro vyhlášení referenda získali dostatek podpisů.

S tím však ostře nesouhlasili zástupci koalice, zejména hnutí Volba pro Poděbrady, v jehož barvách svoji pozici obhájil starosta Ladislav Langr. Ten odhaduje investici do bazénu ve výši kolem 200 milionů za „ještě velmi střízlivou“. Přitom jeho kolegyně, předsedkyně finančního výboru Jana Veberová hovoří o tom, že reálná částka na všechny investice města činí zhruba 270 milionů korun ročně bez již schválených akcí. „To znamená, že buď rezignujeme na všechny další investiční projekty města, nebudeme opravovat silnice, zateplovat, budovat, podporovat neziskové aktivity a vše zaměříme jen na bazén, anebo se silně zadlužíme. Oboje je špatně,“ uvedl Langr.