Ve svém předvolebním projevu nabídl všem zastupitelům spolupráci při rozvoje kraje. „Nechci, aby se zapomnělo ani na opozici – a jsem připraven respektovat i prostředky, které bude používat, i když mi nemusejí být příjemné,“ prohlásil se vstřícným gestem. „Útoky mohu být ostré, osobní – musí být ale věcné,“ naznačil, jak si představuje vztahy do budoucna.
Odstupujícímu hejtmanovi a místopředsedovi ODS Petru Bendlovi ale přes mikrofon vzkázal: „Nabídl jsem vám ruku ke spolupráci, vy jste mi na ni plivl; ukázal jste tak, že jste stejně nevychovaný jako váš předseda Topolánek.“ Reagoval tak na předchozí Bendlův výrok, když odstupující hejtman těsně před volbou uvedl: „Velmi mě znepokojuje, že Středočeský kraj má vést lhář a bezskurpulózní člověk.“ Bendl se tak vyjadřoval nejen k Rathovým postojům během agresivně vedené předvolební kampaně i po volbách, ale reagoval tím především na kritiku vlastní osoby z Rathových úst v médiích. Příkré hodnocení si Bendl vysloužil poté, co podle Ratha „podrazil“ svého spojence Petra Béma bojujícího s premiérem Mirkem Topolánkem o post předsedy ODS.
Kontroverze a vzájemné útoky obou oponentů, které byly příznačné pro celou předvolební kampaň, tedy očividně neustávají ani po volbách. Už v úvodu prvního povolebního zasedání zastupitelů Rath zpochybňoval, zda je odstupující hejtman tím pravým, kdo má do volby nového hejtmana řídit zasedání, a zda by to neměl být nejstarší člen sboru. Středočeští zastupitelé pak trávili řadu minut debatami o jednotlivých větách jednacího řádu. „Tyhle manýry z Poslanecké sněmovny nikdy na kraji nebyly zvykem,“ ulevil si Bendl.
Velké haló také vzbudilo hlasování o tom, zda před volbou hejtmana smí vystoupit starosta Panenských Břežan Libor Holík, který o to projevil zájem. Rath hlasoval proti – a hned si vysloužil kritiku, že nechce naslouchat hlasům občanů. Starosta Holík skutečně nehovořil na Rathovu podporu. „Pokud ho zvolíte hejtmanem, mám pocit, že český národ ztrácí pud sebezáchovy,“ varoval zastupitele. „A do půl roku, pokud předvede své výstřelky, dojdete k názoru, že ho odvoláte,“ zavěštil. Za svou obec se Holík obává omezení přísunu dotací, o jejichž poskytnutí jednal s úředníky kraje. „Teď máme zprávy, že by měli odejít; přijdou tam noví lidé a nebudou vědět, která bije. To přinese obrovské zpoždění, protože budeme muset začínat znova,“ vysvětloval své obavy.
Další občané vyjádřili svůj názor křikem před budovou krajského úřadu. Zastupitelé mířící na jednání procházeli jak kolem protirathovských transparentů, tak kolem jeho příznivců, kteří ho přišli podpořit a spolupráci ČSSD s KSČM chválili.
Již menší diskuse provázela volba členů rady, kteří jsou všichni členy ČSSD. Šest z nich bude zastávat posty náměstků hejtmana, čtyři budou jen členy rady kraje. A právě kolem jednoho z těchto postů se rozpoutala diskuse. Radní Lenka Šmídová, jež jako jediná nemá práci člena rady vykonávat jako své hlavní zaměstnání, je totiž ředitelkou Úřadu práce v Berouně – přičemž je otázkou, zda výkon obou funkcí není vzájemně neslučitelný. „Musíme si vyžádat právní analýzy; pere se tady zákon o střetu zájmů se zákonem o volbách do krajských zastupitelstev,“ řekl k tomu hejtman Rath.
Volby v kraji poprvé v historii vyhrála ČSSD, k vytvoření jednobarevné menšinové vlády ale jejím 26 hlasům pomohla až podpora 10 zastupitelů KSČM. Tito středoleví spojenci mají podle vlastních vyjádření z 95 procent shodný program. „Vy jste nám nedovolil pracovat ve výborech a komisích zastupitelstva, tedy naplňovat mandát daný voliči,“ obrátila se k Bendlovi komunistka Jiřina Fialová s tím, že teprve nyní cítí KSČM změnu přístupu vedení kraje. „Nazval jste nás idioty, kteří budou sloužit sociálním demokratům. My ale nesloužíme; jednáme jako partneři,“ zdůraznila. „Řekl jsme to jinak: že jste sehráli roli užitečného idiota,“ oponoval bývalý hejtman, jehož ODS má v zastupitelstvu 25 mandátů.
Rada Středočeského kraje:
- hejtman: MUDr. David Rath (42 let, lékař, poslanec, Hostivice)
- náměstek hejtmana – oblast zdravotnictví: Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, Csc. (58 let, lékař, profesor VŠ, Vlašim)
- náměstek hejtmana – oblast finance a investice: Ing. Marcel Hrabě (43 let, ekonom, Kladno)
- náměstek hejtmana – oblast regionálního rozvoje a evropské integrace: PhDr. Marcel Chládek, MBA, (40 let, náměstek ředitele vzdělávacího institutu, Rakovník)
- náměstek hejtmana – oblast životního prostředí a zemědělství: Ing. Miloš Petera (49 let, místostarosta Nymburka, Nymburk)
- náměstek hejtmana – oblast dopravy: Robin Povšík (29 let, ředitel střediska Rady pro mezinárodní vztahy, Mladá Boleslav)
- náměstkyně hejtmana – oblast majetku: Ing. Zuzana Moravčíková (50 let, vedoucí oddělení městského úřadu, Kutná Hora)
- radní – oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu: MVDr. Václav Beneš (64 let, místostarosta Příbrami)
- radní – oblast školství, mládeže a tělovýchovy: PaedDr. Milan Němec (52 let, ředitel Základní školy, Mělník)
- radní – oblast legislativy: JUDr. Karel Molnár (61 let, právník, Kolín)
- radní – oblast sociálních věcí: Mgr. Lenka Šmídová (51 let, ředitelka Úřadu práce, Beroun) – jediný post radního nevykonávaný jako hlavní zaměstnání
Předsedové výborů zastupitelstva:
- Výbor pro regionální rozvoj: Jaroslav Zelenka, ČSSD
- Finanční výbor: Ing. Pavel Jetenský, KSČM
- Kontrolní výbor: Dagmar Nohýnková, ODS
- Výbor pro sociální věci: RSDr. Jiří Svoboda, KSČM
- Výbor pro životní prostředí a zemědělství: Ing. Dagmar Mocová, ČSSD
- Výbor pro zdravotnictví: Jiřina Fialová, KSČM
- Výbor pro dopravu : Ing. Jaromír Strnad, ČSSD
- Výbor pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost: Mgr. Josef Hrobník, ČSSD
Jako uvolnění členové zastupitelstva (tedy na hlavní pracovní poměr) budou pro Středočeský kraj pracovat předsedové výborů finančního, kontrolního, regionálního rozvoje.
V centru pozornosti nejen nemocnice
Nově zvolený hejtman David Rath se podle vlastních slov hodlá se rovnou vrhnout do práce. Času ostatně nebude mít nazbyt, funkci hejtmana chce stíhat vedle výkonu poslaneckého mandátu. Jako první chce Rath splnit slib, že se v krajských nemocnicích přestanou platit regulační poplatky. Měly by skončit od ledna. Dále je na programu zřízení lékařských a stomatologických pohotovostí v krajských nemocnicích a příprava opatření k tomu, aby od příštího září mohli žáci a studenti dojíždět do škol zadarmo. A chystají se i další plány. „Našimi prioritami jsou zdravotnictví, školství a infrastruktura,“ konstatoval Rath. Prvním jeho krokem se ovšem stalo odvolání předsedů představenstev pětice krajských nemocnic, tedy nemocnic v Mladé Boleslavi, Kladně, Kolíně, Příbrami a Benešově. ČSSD by je ráda přeměnila z akciových společností, byť stoprocentně vlastněných krajem, v neziskové nemocnice. Chce také změnit zástupce Středočeského kraje v Bruselu. Na to, že chystá velké personální tměny, upozorňují jeho oponenti už několik týdnů.
Po boku nového hejtmana se hned chtějí pustit do práce i nejbližší spolupracovníci. Například náměstek hejtmana pro dopravu Robin Povšík Deníku řekl: „Nejaktuálnější je teď záležitost zimní údržby. Budeme muset prověřit, jestli vše funguje, jak má. Provedu i vlastní fyzické kontroly. Nechci tím říkat, že bych zpochybňoval práci silničářů; je mi jasné, že počasí neporučíme. Víme ale, že je celá řada stížností – a přechodné období mohlo přinést určitou laxnost.“ Povšík už také chystá plány na příští rok. „Chceme se věnovat zvýšení bezpečnosti v silničním provozu. Plánujeme stavební opatření, zlepšení dopravního značení, zlepšení telematiky,“ uvedl s tím že hodlá pokračovat i ve spolupráci s oborníky i s nadanými studenty z dopravní fakulty, kterou navázal už jako náměstek primátora Mladé Boleslavi.