Pacienti se nebudou muset o nic starat

Poplatky za pacienty v pětici největších středočeských nemocnic – v Kladně, Kolíně, Příbrami, Mladé Boleslavi a v Benešově – bude platit kraj, a to formou darů. Pokud to 15. prosince schválí zastupitelé, zruší se vybírání regulačních poplatků ve vyjmenovaných nemocnicích i jejich lékárnách od 1. ledna. „Pacienti nic nezaplatí – a nebudou se ani o nic muset starat,“ řekl Rath.

Poplatky by kraj měl platit za všechny pacienty, tedy i ty, kteří mají bydliště mimo střední Čechy. Předběžně se počítá, že to krajskou pokladnu bude stát 80 milionů korun. Podle Ratha to i tak bude výhodné, neboť nemocnice získají více peněz za lékařské výkony a zvýší se i tržby v lékárnách, které patří k nejvýdělečnějším součástem nemocnic. Hejtman, který býval i ministrem zdravotnictví, předpokládá, že nemocnice si tak vydělají více peněz, které bude možno využít na nárůst platů, potřebné modernizace, rekonstrukce i pořizování nových přístrojů.

Na otázku Deníku, zda takový postup nepovažuje za nekalou konkurenci, o kterou by se mohl zajímat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, odpověděl Rath zamítavě. „Kdo má jiný názor, může podat stížnost; definitivní stanovisko by přijala Evropská komise,“ připomněl hejtman. Navíc podle něj nic nebrání ostatním nemocnicím, aby postupovaly podobně. „Soukromá nemocnice ve Vrchlabí také poplatky odpouští,“ připomněl.

Model připravený středočeskými sociálními demokraty Rath doporučuje využít i ostatním hejtmanům. „Už jsme jim rozeslali, co a jak chystáme,“ pochválil se.

Pro studenty chystají čipové karty

Rathův tým má už také jasno v tom, jak naplnit další z výrazných předvolebních slibů ČSSD. Tím bylo zavedení bezplatné dopravy do škol pro žáky a studenty od počátku září příštího roku. „Zastupitelům budeme předkládat návrh, že by se bezplatné cestování do školy vztahovalo na mladé lidi do 19 let. Pro ta pak zřejmě necháme vyrobit speciální karty – nejlépe s čipem – které by si proti potvrzení o studiu a rodnému číslu mohli vyzvednout v místech, kde se prodávají jízdenky,“ plánuje Rath. Takovéto „elektronické průkazky“ podle něj nejenom zabrání zneužívání bezplatného jízdného, ale rovněž jejich používání umožní provést s dopravci detailní vyúčtování skutečně vykonaných jízd.

„Na jejich úhradu v návrhu rozpočtu počítáme se 60 miliony pro autobusové dopravce a s 25 miliony korun na vlaky,“ uvedl Marcel Hrabě (ČSSD), který má mezi novými radními na starosti finance. Podle Ratha je to částka přemrštěná, skutečnou útratu za jízdenky pro žáky a studenty v období od září do prosince odhaduje asi na třetinu vyčleněné sumy. „Dali jsme ale na propočty odboru dopravy krajského úřadu, jehož vedení tvrdilo, že mají lepší informace,“ konstatoval nový hejtman s dodatkem, že s úředníky nechtěl jít do většího konfliktu a na podrobnější analýzy nebyl během přípravy rozsáhlých změn v navrhovaném rozpočtu kraje dostatek času.

„Stejně jako v případě peněz věnovaných na poplatky v nemocnicích to považuji za účelně vynaložené prostředky,“ prohlásil náměstek hejtmana Zdeněk Seidl (ČSSD). „Lidé z dobře situovaných rodin většinou vozí své děti do školy autem – my tedy takto podpoříme především sociálně slabší rodiny s více dětmi.“

Utahovat opasky musí i záchranka

Potřebné miliony chce nové vedení kraje získat především úsporami – například náklady na chod krajského úřadu se navýší jen o jedno procento namísto sedmi procent navrhovaných dřívějším vedení kraje. Šetřit se má i jinde – nebude to ale jediným zdrojem potřebných peněz. „Chceme využít například prostředků, s nimiž se původně počítalo na nákup pozemků pro potřeby záchranné služby. Myslíme si, že má především poskytovat službu, pro kterou je určena, a ne se stávat vlastníkem nemovitostí. Záchranářům chceme vytvořit dobré podmínky pro jejich práci, ale ne za cenu budování nových center záchranné služby. Půjdeme jinou cestou – cestou nájmů v nemocnicích a u hasičských stanic,“ nechal nahlédnout do zákulisí úvah o přípravách nového krajského rozpočtu náměstek Seidl. Opraví se také méně silnic, než bylo plánováno. V tomto případě prý ale nejde tolik o úspory jako o zdravý rozum. Podle nového vedení kraje je třeba vycházet z kapacitních možností firem, které tyto práce provádějí, a také opravy s rozvahou plánovat, aby kvůli jejich překotnému spouštění nevznikaly nepřiměřeně dlouhé objížďky.

Dostane Julínek hromadu automatů?

Nově jmenovaní šéfové oblastních nemocnic, které nové sociálnědemokratické vedené kraje nechalo dosadit minulé úterý, teď stojí před problémem: vymyslet, jak naložit s teprve nedávno nakoupenými technologiemi pro výběr regulačních poplatků. „Původně jsme uvažovali, že by do nich pacient hodil minci, která by mi zase hned vypadla zpět – a současně by se vytisklo potřebné potvrzení,“ prohlásil s úsměvem hejtman David Rath. „To bylo ale míněno žertem,“ upozornil, kdyby snad někdo jeho humoru nerozuměl. Nyní by se nemocnice měly nepotřebnou techniku pokusit prodat se slevou do nemocnic, které by ji mohly využít. Kupcem by se mohly stát některé fakultní nemocnice v Praze, které si tyto přístroje zatím nepořídily. A pokud se výběrčí automaty udat nepodaří? „Napadlo nás poslat je jako vánoční dárek na ministerstvo zdravotnictví. Pánové Julínek s Cikrtem by si tam každé ráno mohli hodit minci, vytisknout si nějaké potvrzení a zpestřit si tak pracovní den,“ umívá se Rath potutelně.