Město obdrželo letos na mzdy státních zaměstnanců o více jak tři miliony korun méně než v roce 2010. Radní proto schválili reorganizaci úřadu, která má ušetřit. V současné chvíli se bez náhrady ruší pět pracovních míst. Je to například pozice referentky odboru vnitřních věcí, referentky živnostenského odboru, nebo referentky odboru školství a kultury.

Petice za záchranu

Právě posledně jmenované zrušení kulturní referentky vyvolalo v Lysé zlou krev. Sdružení nezávislých kandidátů Kulturně! společně s TOP 09 sestavilo petice proti zrušení této funkce na radnici.

„Zrušením místa jediné referentky pro kulturu a sport v Lysé nad Labem se od 1. dubna 2011 odbor školství a kultury stává fakticky pouze odborem pro školství a památkovou péči. Úřednice, erudovaná ve svém oboru a s dlouholetou praxí, za jejíhož působení se radikálně navýšila a stabilizovala úroveň kulturního a sportovního dění našeho města. Jen za minulý rok zviditelňuje produktivitu zmíněné pozice mimo jiné uspořádání více než dvou desítek koncertů pro veřejnost. Ta byla odvolána pod záminkou reorganizace a úsporných opatření,“ píše v dopise radě zastupitel Ondřej Černohorský z Kulturně!.

Podle starosty Jiřího Havelky neodejde z úřadu nikdo v produktivním věku. „Pro nás není jednoduché se s těmito lidmi loučit. Kdo měl nárok, ten odešel do důchodu. Lidem v produktivním věku jsme nabídli místo na jiných odborech. Petice proti odvolání referentky Aleny Frankeové se mi zdá nefér vůči ostatním lidem, kteří také ve své funkci končí. Kultura v Lysé nestojí a nepadá s jedním člověkem, stejně jako nestojí a nepadá s jedním člověkem městský úřad,“ uvedl starosta Havelka.

Opodstatněnost funkce kulturní referentky potvrzuje podle signatáře petice Ondřeje Černohorského výsledek personálního auditu na úřadě a se zrušením vytížené pozice nesouhlasí ani vedoucí odboru školství a kultury, ani sportovní a kulturní komise.

Agendu převezme zčásti knihovna

Agendu referentky převezme zčásti odbor školství a zčásti městská knihovna. „Knihovna bude mít na starosti třeba vydávání Listů a pořádání různých koncertů, organizovaných městem,“ vyjasnil Havelka.

Je to nešťastný krok

Sdružení Kulturně! se domnívá, že převedení agendy do knihovny není šťastné řešení. „Zde se stane pouze vedlejší aktivitou. Žádáme o obnovení pozice, bez které se kulturní a sportovní život města neobejde. Zrušením pozice kulturní referentky vedení města jasně ukázalo, jaký má postoj ke kultuře a sportu a jaký má postoj k úředníkům, kteří dělají svou práci zodpovědně a podle svého nejlepšího přesvědčení. Osobně si myslím, že zdravý kulturní, sportovní a společenský život nyní utrpěl těžkou ránu a obávám se, že nebude poslední, pokud budeme této situaci jen netečně přihlížet,“ ostře kritizuje Černohorský.

Muzikant Michal Kořínek se domnívá, že zrušení místa kulturní referentky může vést k jistému ohrožení kultury ve městě. „Paní Frankeová dobře reprezentovala město třeba na Šporkových slavnostech, byla ale otevřená i menšinovým žánrům v hudbě. Nebyl to člověk, který dělá na kultuře od stolu. Od kamarádů organizátorů vím, že vždy vycházela maximálně vstříc a že je to člověk na svém místě. Tímto krokem může dojít k ohrožení kultury,“ doplnil Kořínek.