Především je nutné navštívit internetovou adresu app.airq.cz/nymburk. Nebo načíst QR kód z letáku, který je na radnici k dispozici. Poté je třeba povolit aplikaci zaznamenat GPS polohu a vyplnit dotazník. Je ale nutné stížnost odeslat z místa zápachu, jinak ji systém vyhodnotí jako neoprávněnou.

Systém by měl fungovat od těchto dnů. Umí identifikovat a monitorovat zdroje pachu a měřit pachový tok. „Tato metoda umožní občanům, kteří se pohybují v okolí průmyslového provozu pohodlně pomocí aplikace v mobilním telefonu zasílat stížnosti na zhoršenou kvalitu ovzduší,“ uvedl místostarosta Bořek Černý.

Systém podle něj umí stížnost na emise vyhodnotit na základě hydrometeorologických dat a pachových stop odcházejících ze zdroje jako oprávněnou, nebo neoprávněnou. Airq stížnost vyhodnotí na základě okamžitých povětrnostních podmínek, rozptylu pachu a naměřené koncentrace pachu na zdroji.

Město bude tyto stížnosti vyhodnocovat, identifikovat zdroje zápachu a může přispět k optimalizaci provozu znečišťovatelů. Systém stál 100 tisíc korun, město bude měsíčně platit 6 tisíc za správu dat a servis meteostanice.