Provozovatel nymburské čajovny Radek Čech se vyjádřil k situaci ve Francii po druhém teroristickém útoku, který se odehrál v nečekaném místě, při oslavách výročí pádu Bastily na pobřeží v Nice. Ve Francii, konkrétně v Marseille, má jeho rodina kamarády. Před pěti lety u nich byli na návštěvě, ale nyní by prý tuto cestu určitě nepodnikl.

V době, kdy jste byli ve Francii, žádný útok od teroristů nehrozil. Napadlo vás tehdy, že by se něco podobného mohlo stát?

Vůbec ne. Ale dnes by mě to napadlo. Měl bych obavy. Francie je země, kde je mraky černochů a Arabů. Mnoho z nich už jsou Evropané, využívají nejmodernější techniku a žijí ve virtuálním světě. Ten člověk, který to udělal, podle mě nevěřil Islámskému státu 
a nemusel být náboženský fanatik. Udělal to proto, že věděl, že se o něm bude mluvit.

Co na tyto události říkají vaši kamarádi?

Oni to berou jako hodně velkou tragédii. Francouzi jsou daleko víc semknutí, než my. Mají jinou mentalitu, než my. Berou to osobně, jako útok i na svoji osobu. 
V mailech, které poslali po listopadových událostech, psali, že je to strašné, ale že to Francie udrží. Na jednu stranu jsou trochu nacionalisté, neumí třeba ani anglicky, ale na druhou stranu jsou na Francii hrdí. My jsme rádi, že dáme tři góly na mistrovství světa a tím to končí. Ale oni jsou hrdí pořád.

Byly vaše dcery s vámi ve Francii?

S námi ne, ale byly letos na výletě s gymnáziem
v Normandii a vloni v Paříži.

Nebáli jste se o ně?

Ani mě to nějak nenapadlo.

Takže byly i na Eifelovce?

Myslím si, že byly. A až teď mi dochází, že tam mohl být nějaký problém.

Jak vy se díváte na terorismus?

Já mám takový radikální názor. Zrušil bych veškeré náboženství. A vidím to jako opravdovou válku. Myslím, že kdyby Rusko nebo Amerika chtěly, tak Islámský stát zruší. Poslali by tam pozemní vojska. Já vím, že by to stálo nějaké lidi život, ale na druhou stranu by to spoustu životů ušetřilo.