Rada Českého rozhlasu neodsouhlasila prodej renesančního zámku v Přerově nad Labem. Jediným kritériem výběrového řízení byla nabídnutá cena.

Všech devět radních se zdrželo hlasování na základě doporučení dozorčí komise, výběrové řízení se tedy bude opakovat. Rozhlas chtěl zámek prodat za nejnižší nabídkovou cenu 21,8 milionu. Do výběrového řízení se přihlásilo jedenáct zájemců. „„Ze všech nabídek prošly sítem tři, zatímco dvě nabídky se lišily o desetitisíce korun, vítězná byla o 11 milionů výše," uvedl mluvčí radních Jiří Vejvoda. Ač se podle něj radní předem nedomluvili, jejich postoj byl zcela jednotný. „Pro mě je to jasný signál a k novému výběrovému řízení se budeme muset postavit jinak. Asi ho uděláme dvousložkově, kdy vedle ceny bude hrát roli i záměr zájemců," řekl novinářům ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Nejvyšší nabídku, 33 milionů, podal pražský podnikatel Jan Hnilica. Podle dostupných informací jde zřejmě 
o šestašedesátiletého podnikatele, který se zabývá zemědělstvím. Působil či působí ve firmách Čerozfrucht, Blanická bramborářská či RBQ Sady.

„Radní nechtěli, aby při rozhodování hrála roli pouze cena, mají zájem také na tom, aby zámek sloužil kultuře," zprostředkoval novinářům postoj radních Jiří Vejvoda.

Zámek by mimo jiné chtěl Středočeský kraj, který za něj nabídl 22 milionů. Chce totiž objekt propojit s přerovským skanzenem a vytvořit tak evropsky unikátní expozici. Krajská opozice však s nákupem nesouhlasí. Hejtman Miloš Petera ČTK řekl, že kraj se nové soutěže zúčastní. „My se přihlásíme do soutěže. Věříme, že budou stanoveny jiné podmínky, že nepůjde jen o cenu, ale i o kvalitu projektu. Myslím, že projekt máme kvalitní," uvedl. Podle krajského radního pro kulturu Zdeňka Štefka se kraj zřejmě výběrového řízení zúčastní se stejnou nabídkovou cenou. „Zatím jsme o jiné ceně nerozhodli," řekl. Petera to ale nepotvrdil. Podle něj budou radní o ceně ještě jednat.

Radost z rozhodnutí Rady Českého rozhlasu mají 
i členové Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). „Vážíme si rozhodnutí radních. Renesanční zámek není stůl, který je prodán tomu, kdo nabídne nejvíc peněz. Český rozhlas má společenskou odpovědnost za to, komu zámek prodává a jak s ním nový majitel naloží. Jsme přesvědčeni, že ekonomicky i společensky akceptovatelným řešením je prodej zámku Středočeskému kraji. Zámek poskytne sousednímu skanzenu nevídaný potenciál," řekl viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman.

Proti způsobu prodeje zámku se stavěli i někteří zákonodárci, například předseda senátního výboru pro kulturu Jaromír Jermář nebo senátorka Ivana Cabrnochová.

Spokojeni jsou i zástupci místní samosprávy. „Věříme, že zámek bude prodán za rozumných podmínek v souladu s veřejným zájmem. Logickým řešením by byl prodej zámku Středočeskému kraji, který garantuje, že zámek bude trvale otevřen veřejnosti 
a dokonce má na jeho rekonstrukci již odsouhlasené finance," vyjádřil se k prodeji zámku místostarosta Přerova nad Labem Jan Vosecký.