Dvě uhynulé labutě na Labi 
v Nymburce nedaleko železničního mostu, třetí se léčí. Další otrávení ptáci v Poděbradech na Jezeře, ale 
i v Pátku a na dalších rybnících a tocích v regionu.

To je výsledek otravy botulotoxinem, který se šíří za pomoci sucha a veder především ve stojatých tocích. „Dá se říci, že je to problém nejen našeho regionu, ale už i celé republiky. Otrávení ptáci mají špatnou motoriku a výrazně kývají hlavami ze strany na stranu," popsal příznaky otravy Luboš Vaněk, vedoucí Stanice pro zraněné živočichy v Pátku.

Vodní ptáci na řekách 
a rybnících ve velkém hynou na otravu botulotoxinem, prudkým neurotoxickým jedem. Takzvaný klobásový jed produkuje bakterie Clostridium botulinum. Kvůli suchému a horkému počasí, které provází letošní léto, se bakterie množí hlavně ve stojatých vodách a v bahně. Jed se uvolňuje do vody a přes potravu se dostává do těl ptáků.

Záchranná stanice v Pátku přijala v posledních dnech až stovku ptáků, někteří ale uhynuli ještě před převozem. „Pokud je voda neprokysličovaná, stoupne nad určitou teplotu, bakterie se rozmnožuje a vylučuje jed. Botulotoxin, protože je málo vody 
a ptáci se dostanou k bahnu snáz, se dostane přímo do těla, kde napadá nervový systém," řekl Vaněk. Pták za několik dnů zahyne. Ochránci nejčastěji nacházejí uhynulé labutě a kachny.

Bakterie se podle Vaňka vyskytuje například na Labi 
a dále na řekách a rybnících, kde je nižší hladina. „Pokud se ptáci dostanou do záchranné stanice, ještě když udrží hlavu, jdou zachránit docela dobře. Stačí je proplachovat čistou vodou a přidáváme jim vitaminy B," uvedl. Zhruba týdenní léčba vyjde až na 200 korun.

Postiženého ptáka poznají lidé podle toho, že stáčí hlavu, pohybuje se na jednom místě 
a je apatický. Při vážné otravě se nepohybuje, leží na hladině a hlavu má stočenou směrem dozadu nebo na křídle. Proto pokud lidé takové ptáky uvidí, měli by je nahlásit vlastníkovi vodní plochy, na krajskou veterinární správu či na příslušný odbor životního prostředí. Uhynulá těla zvířat mohou způsobit otravu dalších živočichů.
S tím už mají problém rybáři přímo v Pátku. Na místních rybnících podle informací Nymburského deníku začíná docházet k masivnímu úhynu ryb právě kvůli otravě botulotoxinem.

Lidé se otravy nemusejí podle ochránců obávat. 
S klobásovým jedem se mohou setkat v jiných zdrojích, zejména ve špatně sterilovaných konzervách, uzeninách nebo nakládané zelenině. 
V potravinách se ničí delším varem.