Vinický chov byl jedním z pěti patřících firmě Perena, kde byla nákaza před několika dny zjištěna. Další se nacházejí na území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Všechna zvířata skončila v kontejnerech, kde byla utracena kysličníkem uhličitým. Celkem se ve všech pěti chovech jednalo dohromady o přibližně 55 tisíc kachen.

Zásah ve Vinici vedený hasiči začal před devátou hodinou ráno. „Předpokládáme, že potrvá několik hodin, odpoledne by měla být akce ukončena,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Na situaci dohlíželi zástupci veterinární správy. Z haly ke kontejneru umístěnému venku byl vytvořen lidský řetěz z osob v ochranných oblecích a pomůckách zakrývajících dýchací cesty. Ty si kachny předávaly a ty nakonec končily ve zmíněném kontejneru, kde byly usmrceny. Areál firmy byl zajištěn páskou a policisté dohlíželi, aby se nikdo neoprávněný dovnitř nedostal.

Veterináři potvrdili, že se jednalo o ptačí chřipku typu H5N8. Ta se na člověka nepřenáší. Jak se dostala do pěti chovů firmy Perena, zatím není jasné. Spekuluje se o možném přenosu přes podestýlku. Veterináři stanovili tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. S likvidací chovů začali v pondělí v Královéhradeckém kraji, ve čtvrtek byla usmrcena poslední zvířata z chovů ve Vinicích a v Pardubickém kraji.

Chovatelé by podle vyjádření ministra zemědělství Miroslava Tomana měli dostat částečné odškodnění. „Potvrzuji, že peníze pro chovatele na částečné odškodnění jsou připraveny jako standardní mandatorní výdaj. Všechny chovatele bych zároveň vyzval, aby dodržovali jednotlivé parametry biologické bezpečnosti," řekl Toman.

Firma Perena uvádí, že je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech na Královéhradecku. V roce 2019 vylíhla 14 milionů kachňat. Společnost Perena vznikla v roce 1996, a to vyčleněním úseku chovu kachen ze společnosti Rybářství Chlumec nad Cidlinou.