Jak se ptačí chřipka do chovů jedné firmy dostala, se zatím jen spekuluje. Padají zmínky o možném rozšíření nemoci přes podestýlku.

Šíření ptačí chřipky do dalších chovů v blízkosti Vinice je nepravděpodobné. Chov je uzavřený v prostorech bývalého kravína a není k němu volný přístup. Stejně tak se ptáci nedostanou z hal do venkovního prostředí. I tak ale muselo být vyhlášeno ochranné pásmo – podobně jako v dalších podobných případech.

Informace o nákaze ptačí chřipkou potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. „Jedná se o farmy Chudonice v Královéhradeckém kraji, kde se nachází zhruba 9000 kusů kachen, Vápno v Pardubickém kraji s 3000 kusy a Vinice ve Středočeském kraji s 3000 kusy. Laboratorní vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N8,“ uvedl.

Tento typ ptačí chřipky je na člověka nepřenosný.

Nyní jsou vytyčena tříkilometrová ochranná pásma a desetikilometrová pásma dozoru. V nich jsou nařízena mimořádná veterinární opatření. Za daných okolností by nemělo hrozit nebezpečí drůbežářské firmě sídlící na kraji Městce Králové. Ta se nachází odhadem na hranici ochranného tříkilometrového pásma.

S vybíjením chovu ve Vinici se podle informací starosty Městce Králové Milana Pavlíka začne ve čtvrtek. „Hasiči potřebují nějaký čas na přípravu a v daném případě nehrozí akutní nebezpečí, že by se nákaza z místa rozšířila,“ sdělil.

Zvířata budou usmrcována pomocí plynu ve speciálních kontejnerech.