„Organizační záležitosti se budou řešit na pondělní schůzi. S fyzickou likvidací zvířat se má začít v úterý,“ řekl Zima. Chov čítá 1 900 kachen. Vyšetření vzorků odhalilo virus ptačí chřipky, kterou veterináři potvrdili v pátek.

Ilustrační foto
Ptačí chřipka je na Nymbursku. Vybít se musí téměř 2 tisíce kachen v Nouzově

Na vybití chovu se budou podílet zaměstnanci firmy, speciální jednotka hasičů z Hlučína a o účasti profesionálních a dobrovolných hasičů z Nymburska se jedná. Na vše budou dohlížet veterináři.

Nouzovská farma leží v ochranném pásmu ohniska v Kozojedech v Královéhradeckém kraji. Nákazu v Nouzově potvrdil Deníku Petr Majer ze Státní veterinární správy. „V rámci monitoringu v ochranných pásmech byly odebrány vzorky i v tomto chovu. Byly odeslány na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha, který následně potvrdil v chovu ptačí chřipku H5N1," uvedl Majer.

Žádná z kachen zatím neuhynula

Podle jeho slov zatím v nouzovském chovu nezemřela ani jedna kachna na následky nemoci. To však na konečném ortelu pro celý chov nic nemění. „Působení viru ptačí chřipky se u kachen projevuje trochu jinak, než například u slepic,“ doplnil Majer.

První kolo prezidentských voleb v Boleslavi v pátek 13. ledna 2023.
K volbám přišlo tři čtvrtě milionu Středočechů. Hejtmanka chválí vysokou účast

Od začátku roku se jedná už o osmé ohnisko ptačí chřipky v naší zemi. Za loňský rok monitorují veterináři celkem dvacet ohnisek nebezpečného viru.

Kolem Nouzova budou vymezena ochranná pásma a vydána mimořádná veterinární opatření.

Už od 14. prosince platí v celé zemi zákaz venkovního chovu drůbeže.