Informace o rozšíření ptačí chřipky potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. „Jedná se o farmy Chudonice v Královéhradeckém kraji, kde se nachází zhruba 9 000 kusů kachen, Vápno v Pardubickém kraji (3 000 kusů) a Vinice ve Středočeském kraji (3 000 kusů). Laboratorní vyšetření také v těchto případech potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N8,“ uvedl mluvčí veterinární správy. Tento typ ptačí chřipky je na člověka nepřenosný.

Znamená to, že veškerá drůbež ve jmenovaných chovech bude utracena. „Budou vytyčena tříkilometrová ochranná pásma a desetikilometrová pásma dozoru a v nich budou nařízena mimořádná veterinární opatření,“ doplnil Petr Vorlíček.

Starosta Městce Králové Milan Pavlík uvědomí všechny osoby a organizace, jichž by se následná opatření mohla dotknout. „Poblíž je zatím naštěstí prázdná bažantnice, budu o situaci informovat myslivce,“ uvedl starosta. Ten také doufá, že ochranné pásmo a případné omezení chovu nedopadnou na drůbežářskou firmu přímo na okraji města. „Odhadem leží zhruba tak na hranici tříkilometrového pásma od vinického chovu,“ konstatoval starosta. Situaci ve vinickém chovu a další kroky budeme sledovat.