Policisté se první informace o případu dozvěděli od svých kolegů strážníků. „Ti nám oznámili, že na nádraží došlo k posprejování vagónu a samotní sprejeři se skrývají poblíž. Na místo byla vyslána naše hlídka,“ předeslala policejní mluvčí Petra Potočná. Členové hlídky propátrali okolí místa činu, ale na svérázné výtvarné umělce nenarazili.

V tu chvíli sehrál zásadní roli dozorčí městských strážníků, který bedlivě sledoval kamery. A hledanou dvojici také nakonec objevil. „Přišla informace, že pachatelé proběhli pod kamerou u firmy Kovona a utíkají podél kolejí směrem na Dvory. Na místo byl přivolán policejní psovod se psem Ylonou. Ta zachytila pachovou stopu, která končila ve vysoké trávě u jedné ze zdí. Právě tam se schovával sedmadvacetiletý sprejer, který byl na místě zadržen,“ uvedla policejní mluvčí.

Sprejeři ale měli být dva a to se potvrdilo. V podstatě ve chvíli, kdy byl dopaden první muž, dal se jeho jednatřicetiletý kumpán na útěk přes nejbližší zahradu. Jeho útěk měl však velmi krátké trvání. Policisté ve spolupráci se strážníky se jej vydali okamžitě pronásledovat a výzvu k zastavení druhý muž uposlechl.

Oba byli vzápětí převezeni na místní policejní oddělení a umístěni do cel. Při jejich zadržení nebyl nikdo zraněn, strážci zákona ani nebyli nuceni použít donucovacích prostředků a chvatů.

Při jejich prověřování bylo zjištěno, že oba už byli za sprejerství ve spolupachatelství v minulosti soudně trestáni. Před policisty tedy nestáli poprvé.

Tentokrát si pro své umělecké projevy vybrali boční stěnu odstavené soupravy City Elefant. „Na stěnu vagónu pak převážně černou, bílou a zlatou barvou nastříkali nápisy o velikosti 21 x 1,7 metru. Předběžná škoda byla odhadnuta na 22 tisíc korun. Oběma bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci ve spolupachatelství, za což jim hrozí až roční pobyt za mřížemi,“ doplnila Potočná.