Jste majiteli psa a denně ho venčíte. Jak zacházíte s jeho „památkami“, které zanechá na chodníku či trávě? Uklízíte je nebo jdete klidně dál? Zjišťovali jsme, jak se má situace ve městech regionu a jaký je postih v případě, když vás zaregistruje městská policie.

V Nymburce sáčky s odpadkovými koši na psí exkrementy nejsou. Může se tak zdát, že psích „památek“ tu všude zůstává nejvíc. „Nevím, jestli by se situace zlepšila se systémem speciálních košů,“ řekl Tomáš Řehák z městské policie s tím, že vedení města o tomto systému jednalo s technickými službami (TS).

Pokud zanecháte exkrementy po vašem miláčkovi na zemi, jedná se o přestupek proti veřejnému pořádku. Můžete za to dostat až 1 tisíc korun blokovou pokutu. „Je to individuální, záleží na strážníkovi. Naposledy jsme vystavili pokutu za 300 korun,“ uvedl Řehák. Podle něj je větší procento psů na sídlišti, než v centru města.

Městečtí používají již delší dobu sáčky s koši. „Z osmdesáti procent to funguje, těch slušnějších pejskařů je víc. Ty neslušné upozorníme, ale nepokutujeme. Chystáme vyhlášku o zeleni, kde budeme tuto problematiku s psími exkrementy řešit,“ sdělil starosta Městce Milan Pavlík.

Podle šéfa městské policie v Poděbradech Miloše Dlabala průběžně hlídky kontrolují, zda pejskaři uklízí. Žádnou speciální akci zaměřenou na neukázněné pejskaře zatím nechystají. Systém košů a sáčků tu mají také.

„Nesmíme polevit ve výměně sáčků a pořád na to veřejnosti upozorňovat. Na Labském nábřeží to pořád někdo trhá,“ postěžoval si jednatel TS Tomáš Kalenda. On sám psy má a o situaci ví. „V zimě se snaží lidé zahrabat výkaly do sněhu,“ dodal Kalenda.