Prvním přírůstkem do chlebského lvince je dva a půl roku starý samec Dabir. Na nové místo si bude zvykat postupně. Ve vnitřní části výběhu se může lev těšit na vytápěné kameny, ve vnější části pak na pódium. Než však vyběhne ven, bude si postupně zvykat na nový režim, způsob krmení a nové lidi kolem sebe.

Veřejnost by jej měla poprvé vidět naživo v sobotu ve 14 hodin, kdy je plánováno slavnostní otevření lvince. Ten se stavěl v nové části zahrady více než rok a stál přes 10 milionů korun. Pavilon lvů, který je v historii zoo největším stavebním projektem, vychází z návrhu ředitele zoologické zahrady René Fraňka. Vzorem mu byly africké stavby z hlíny ve městě Timbuktu v republice Mali. Pavilon bude unikátní nejen svojí podobou, ale také skladbou obyvatel. Nejvýznamnějšími z nich budou samozřejmě lvi.

Lví výběh je společný s expozicí mangust žíhaných, drobných šelem z Afriky. „Ty mohou se lvy sdílet společné venkovní prostory, v případě, že budou mangusty chtít. Tyto hbité šelmy mají k dispozici složitý systém podzemních chodeb, který spojuje lví expozici s menším, výhradně mangustím výběhem a další vnitřní ubikací. V pavilonu se dále nacházejí dvě velká akvária, ve kterých představíme několik druhů ryb z jezer Malawi a Tanganika,“ uvedla Karolina Dufková ze ZOO Chleby.

Trochu jiný pohled na lvy berberské poskytne autoveterán Jeep Willys, který z návštěvnického prostoru zasahuje do venkovní expozice. Kapota automobilu bude vybavena vytápěním, aby lvům umožnila příjemný odpočinek. Okolí pavilonu bude osazeno naučnými prvky, které návštěvu zpestří a zároveň poskytnou zajímavé informace nejen ze života lvů.

„Tato část rozvoje je bohužel velice finančně nákladná a z důvodu pandemických opatření a delšímu uzavření zoo to bylo nutné odložit do dalšího, snad příznivějšího období,“ doplnila Karolina Dufková. Samotnou stavbu lvince pomáhal financovat Středočeský kraj.

Samec Dabir by v chlebské Zoo neměl být dlouho o samotě. Vedení mu shání nevěstu. Za jak dlouho se stotřicetikilový kocour dočká své družky, se však zatím neví.