„Přejmenoval bych Českou republiku na Českou zločineckou republiku. O nás bez nás, to je divné, vypadá to jako palácový převrat.“ I tak například reagovali lidév úterýv Poděbradech na výměnu vedení radnice, která se stala minulou středu. Na návrh dnes už bývalé místostarostky Jiřiny Soukupové (Rovnost šancí) odvolali zastupitelé starostu Lubomíra Zítu (Poděbradské fórum – PF), oba místostarosty i městskou radu (většina PF). Do čela radnice byl téměř rok po komunálních volbách zvolen opět Jozef Ďurčanský (ODS).

Náš bleskový průzkum veřejného mínění dopadl následovně. 80 procent dotázaných Poděbraďáků v produktivním věku odpovědělo, že nesouhlasí se změnou na radnici, čtyři procenta se vyjádřily pro nové vedení v čele s Ďurčanským a zbylým je to prý vcelku jedno.

Někteří lidé se v lázeňském městě obejdou klidně i bez politiky. „Já se tím nezabývám, ještě se stresovat politikou,“ řekl jeden z oslovených.
Smířlivý tón vedení radnice nabízí Petr Pecák. „Mně by se líbilo, kdyby Zíta přijal funkci prvního místostarosty. Může to vypadat jako utopie, ale já si to dokážu představit,“ přemýšlí Pecák.

Na názor k výměně ve vedení města se Nymburský deník zeptal i vedení některých místních organizací.
„Mluvím za celý sbor ZUŠ, nelíbí se nám situace na radnici. Je to podraz na voliče. Volili jsme nezávislé ve Fóru, protože jsme nebyli spokojení s panem Ďurčanským. Kdyby existovala nějaká petice na odvolání tohoto vedení, podepíši ji,“ uvedla ekonomka ZUŠ Ivona Jeklová.

O reakci jsme požádali i některé politiky z okolních měst. „Současné vedení dostalo mandát, respektuji výsledek této volby,“ uvedla starostka Sadské Cecilie Pajkrtová (ODS).
„Je to v pořádku. Kdo neumí radnicí vést, ať jde od toho. Měli by to dělat lidé, kteří mají už nějakou zkušenost. Zlatá ODS proti dobrodruhům z nezávislých stran,“ řekla Jarmila Šmídová z KSČM v Nymburce.

Diskuze jako reakce na články
v Nymburském deníku se rozvíjí na internetových stránkách:
www.nymbursky.denik.cz
a www.nymburk.info.

Co si myslí Poděbraďáci
o změně na radnici?

Tady jsou některé reakce posbírané včera v dopoledních hodinách v centru Poděbrad.
„Nesouhlasím s odvoláním pana Zíty. Byl mu dán velmi malý prostor, aby něco dokázal,“ řekla například Eva Šmídová.

„Nevím, co si o tom mám myslet. Vloni jsem volila pana Ďurčanského, ale smířila jsem se s tím, že vyhrál někdo jiný. S kamarádkou se chystáme na příští zastupitelstvo, abychom zjistili, o co vlastně jde,“ uvedla Bohumila Jínová.

„Byla jsem spokojená se starostou Zítou. Překvapil mě tento náhlý vývoj. Je to takové: O nás bez nás,“ vyslovila se Alena Stránská.

„Myslím, že to bylo zbytečné a předčasné, paní Soukupová se měla zachovat úplně jinak. Přijde mi to jako unáhlené. Chtěli jsme pro Poděbrady změnu, uvidíme, co to přinese,“ myslí si trafikant Miroslav Novotný.

„Nové vedení nemělo konexe a ani se je podle všeho nesnažilo získat. Připadá mi, že se nic moc od zvolení ani neodehrálo. Je těžké se z toho srabu dostat,“ vidí situaci Marek Bašta.

„Je to důkaz toho, jak tady funguje celý systém. Říkal jsem si, jestli Českou republiku nepřejmenovat na Českou zločineckou republiku. Trochu to v té ironii připomíná i Haškův román o Švejkovi,“ uvedl Tomáš Grospič.

„Je mi to podezřelé. Ještě ani neměli možnost něco pořádně udělat. To je jak palácový převrat. V komunálních volbách jsem volil nezávislé. Víte, když je tam někdo dlouho jako ODS, začne stagnovat,“ míní Josef Bechner.


Pozn: Průzkum Nymburského deníku je
pouze orientační a nelze ho považovat
za reprezentativní. Respondenti byli
osloveni zcela náhodně.

Starší články k výměně vedení města včetně čtenářské diskuze čtěte ZDEa ZDE