TCHE PRUDA


Kytarista a zpěvák Petr Křapík Molhanec a basák Pavel Martínek, dva pozůstalí ze skupiny Děti z Kouřové hory, zakládají v roce 1996 novou kapelu Tche Pruda. Na rockový kvartet je doplňuje ještě Honza Chromeček (kytara) a Pepa Podolák (bicí). „Pruda hrála funky rocknroll. Jednoduchej študáckej rock Dětí byl pryč, v Prudě už to mělo smrdět funky,“ řekl Molhanec.

Vybudují sklepní zkušebnu v Koutecké ulici v Poděbradech. Ta později poskytne azyl mnohým dalším kapelám ve městě. „Název vznikl z hlášky: Ať budem hrát, co budem hrát, vždycky to bude pruda. Prudili jsme se i navzájem. Byl to nejlepší název, věrně odrážel dobu. Bylo nám lehce přes dvacet a každej byl zpruzelej z domova, ze ženskejch nebo z politiky,“ okomentuje svérázný název Martínek.

Ze staršího repertoáru Dětí si do Prudy přenesly písně Čekání, Květy zla a Rozvrat. Tady začínají i končí s češtinou, jinak totiž zpívají v angličtině. Pruda složila hitovku Smiling Moon, píseň Clare nebo On The Pavement, ale té říkali pracovně Pruda. Muzika byla společná a více proaranžovaná.
„Povedl se nám koncert na Honzově maturiťáku v sále kolonády. Celkem jsme hráli na třech maturitních plesech. Na plese našeho gymplu (Křapík a Pavel jsou spolužáci), na Honzově ekogymplu a pak ještě na Viktorově (bratr Křapíka) plese. Pruda se jinak na koncerty moc zmobilizovat nedokázala,“ vypočítá Petr.

Pepa (z kolikáté kapely už?) a Honza odcházejí, Viktor Molhanec začal koketovat s bicí soupravou a tak začali po chudších dvou letech Prudy opět nanovo, tentokrát jako Sams Band Revival. „Považoval jsem to za znovuzrození. S Viktorem jsme vymysleli nový písničky a s chutí je pilovali. Mě to s Viktorem strašně bavilo. Stal se z něj tahoun. Tři, čtyři písničky ale neudělají koncert. Zase jsme si vypomohli starými dobrými peckami Čekání a Květy zla (smích),“ uvedl Pavel.

Sams Band je ztažený tvar Samuels Band, což je vůbec první československá bigbítová kapela, založená právě v Poděbradech. „Chtěli jsme na to navázat, podniknout renovaci rocknrollu v Poděbradech. Jenže nám to dlouho nevydrželo. Sams Band jsem zazdil. Hráli jsme v baru Pod zámkem jako předkapelu Tata Bojs. Dal jsem si předtím jointa a koncert odehrál tak trochu jinak, než kluci,“ kaje se Křapík.


PAVEL MART


Vůbec poprvé si v těchto profilech představíme tvůrce nebo dýdžeje, jak libo, taneční progresivní hudby. Jedná se o rockového baskytaristu Pavla Martínka, v tanečních vodách vystupujícího jako Pavel Mart.

I jeho bývalý kolega z rockových seskupení Petr Křapík Molhanec experimentuje asi 10 let s počítačem a elektronickou hudbou, ale demáče vydal Pavel. „Namíchal dvě cédéčka experimentální elektroniky, kde je nejmíň 8 kousků, za který dám ruku do ohně, že jsou kompozičně parádní,“ pochválí svého hudebního kumpána Křapík.

Mart používá na stříhání zvuků program Sound Forge. „Potom tvořím v poloprofesionálním softwaru Fruity Loops. Při desce Dokument jsem byl ovládaný programem, ale na druhou už jsem mohl přenést, co jsem se naučil,“ míní Pavel.

CD Too Big To Fit poslal moderátorovi a Djovi Pepovi Sedloňovi do Radia 1, kapacitě v progresivní taneční hudbě. „Napsal mi mail, že je to dobrý, ale že to nutně nemusí být tak krutá muzika. Ze začátku jsem dělal totiž hudbu hodně tvrdou, nekompromisní. Bavilo mě na tom, že si můžu naprosto dělat, co chci.Vykrádal jsem všechny různý zvuky. Do instrumentální hudby jsem zamíchal fráze z výukového CD angličtiny jako například It´s Time To Pick Up (Je na čase sbírat houby),“ pochlubil se Pavel. Baví ho techno, protože je prý všude kolem nás. „Je to autentická hudba, těm náladám říkám soukromě hudební krajina. Také jsem si na house party všiml, že taneční hudba vlastně není veselá nebo smutná,“ zamyslí se Mart.

Luke Slater je Martův velký oblíbenec. „Hraje si s kompozicí, na desce Freek Funk údajně pracoval deset let, ale pak s ní byl naprosto spokojenej,“ usměje se Pavel.

I taneční muzika měla v lázeňském městě své léto lásky. „Podnikli jsme s Petrem Němcem, zvaným Kobra, Letní školu architektury. Pronajali si budovu Symfonie ještě před přestavbou a pozvali lokální dýdžeje. Stal se z toho festival, kdy se hrálo pět víkendových večerů. Vrcholem akce se stal známý Dj Tráva,“ uvedl Křapík. Občas je párty na parníku Král Jiří, kde hraje Poděbraďák Dan Walterstein, Dj Radia 1. Nově je na Radiu 1 i místní Jarda Dušek, který vysílá v úterý noc a přesídlil z internetového Radia Akropolis.(rej)

Demografie:Pavel Mart–Dokument (2000), Pavel Mart–Too Big To Fit (2001)

Kontakt:Pavel Martínek – 723 209 386, martka@tiscali.cz