Polabec a Kostelní předměstí jsou první dvě lokality, které se snad dočkají protipovodňových staveb. Návrh a projekt, na kterém vedení města pracuje už od velkých povodní v roce 2006, by se mohl konečně uskutečnit.

Původně se projekt týkal také Velkého Zboží, Kluku 
a Přední Lhoty, dokonce i dalších obcí na Labi. Do cesty se ale postavila dlouhá vypořádávání pozemků, přes které měly zábrany proti vodě vést.

Plán protipovodňových opatření už prošel rukama mnohých odborníků, ale i kritikou veřejnosti a opozice. Současná podoba staveb počítá se stoletou vodou s rezervou 0,3 metru.

„Po technické stránce jsou protipovodňová opatření koncipována jako soubor staveb s nadzemními a podzemními prvky, které by měly například zpomalit průnik spodní vody do Polabce,“ popsal základy staveb autor návrhu, místostarosta Miloš Mikolanda.

Podle něj aktuální projektová dokumentace zohledňuje také nedostatky, které vyplynuly z opakovaných šetření. Pohyb podzemních vod mají zmírnit injektážní vrty. Nadzemní opatření má tvořit kombinace sypaných zemních hrází, ochranných zídek a mobilního hrazení, které by bylo použito až v nebezpečí povodní  například přes komunikace.

Stavby, které se týkají Polabce a Kostelního předměstí, budou stát kolem sta milionů korun. Město splnilo podmínku k cestě za státní dotací a nechalo si vypracovat analýzu ČVUT, jejímž závěrem je efektivní přínos.

Projektovou dokumentaci zpracovala firma Hydroprojekt, stavebníkem je Povodí Labe a o dotaci budou žádat ministerstvo zemědělství. Druhou podmínkou dotace je pravomocné stavební rozhodnutí, které nyní přijde na řadu.

„Protipovodňová opatření vnímám jako pojistku, vše, co můžeme udělat, byť by měla zachránit jediný dům, nebo dokonce život.“
Ladislav Langr, starosta Poděbrad

„Kdyby celé zastupitelstvo žilo
 v Polabci, nebudete váhat ani chvíli. Nepřál bych vám to zažít. Když se blíží povodně, leknu se, i když splachuju záchod.“ pan Svoboda z Polabce