Podle autora návrhu celého parku Tomáše Jiránka přispěje tato změna k lepšímu image této lokality. Odborně se lesík či sad v tomto případě šestnácti stromů zasazených ve čtverci jmenuje z francouzštiny bosquet. „V současné době na těchto místech rostou jeřáby, které působí poněkud rozpačitě a trápí se. Proto jsme se je rozhodli nahradit,“ uvedl Tomáš Jiránek.

Náhradu budou tvořit zahradní kultivary žlutě kvetoucích gleditsií. „Budou tvořit krásné kontrastní odskočení od červených buků, které poblíž také rostou,“ uvedl zahradní architekt v názorném videu.

Že půjde o změnu k lepšímu, potvrzuje i zahradník a zastupitel Jaroslav Štěpán. „Zářivě žluté olistění vzdušných korun gleditsií vynikne mnohem lépe než stříbrno-zelený list jeřábů. Navíc je to strom do nepohody, nevadí mu sucho, ani občas podmočená půda, nemá zatím žádné prokazatelné choroby, reaguje pozitivně na řez. Zkrátka snese toho opravdu hodně a věřím, že se mu tady bude dařit,“ uvedl poděbradský zahradník.

Hlavní fontána je v provozu

Lázeňský park v těchto dnech prochází jarními úpravami. Samozřejmostí je anglický sestřih trávníku. Zkušební provoz po zimní přestávce má za sebou i hlavní fontána.„Všechny trysky jsou, zdá se, v kondici a připraveny zkrášlit nejednu fotografii místních i návštěvníků Poděbrad. Dokonale zastřižený trávník je ale základ, a proto právě probíhá pravidelná seč,“ uvedla mluvčí poděbradské radnice Radka Kakrdová.

Vyrostlo už také pódium, které je příslibem lepších časů vzhledem k rozvolňujícím se opatřením. Park by měl podle stávajících předpokladů ožít mimo jiné třetí červnový víkend mistrovstvím republiky mažoretek a o měsíc později swingovým festivalem.