Každý žadatel o podporu musí mít trvalé bydliště v Nymburce a může během kalendářního roku žádat o příspěvek na kastraci pěti koček či kocourů. Loňským výsledkem je 50 vykastrovaných koček a 26 vykastrovaných kocourů.

„Mám kočky velmi ráda, společnost nám doma dělají hned tři chlupaté krásky. Také si ale velmi dobře pamatuji, v jakém stavu byla koťata ve chvíli, kdy jsem je domů přinesla. Kolik péče bylo třeba k tomu, aby se zbavila nemocí a věčného pocitu hladu. Proto mne těší, že obyvatelé Nymburka nový program využívají a město tak může přispět k tomu, aby se kočky v Nymburce nekontrolovaně nemnožily,“ řekla místostarostka Stanislava Tichá, která zavedení programu ve městě iniciovala.

Výrazně méně koťat

Zamezeno bylo díky němu narození několika stovek nechtěných koťat. Jedna kočka totiž může mít za rok dva vrhy například po šesti mláďatech. „Pokud vyjdeme z těchto čísel, podařilo se nám potencionálně jen v roce 2021 zabránit nechtěnému narození 600 koťat,“ doplnila mluvčí radnice Olga Vendlová.

U Vrbové Lhoty poklepali zástupci firmy Louda Auto a okolních obcí na základní kámen nového prodejního centra ojetých vozů.
PODÍVEJTE SE: Největší centrum ojetých vozů v Evropě začíná růst u Poděbrad

Finanční dar od města na kastraci kočky či kocoura je možné získat ve chvíli, kdy majitel doloží originální doklad o uhrazení platby za provedený veterinární výkon a žádost podá do tří měsíců od provedení zákroku.

Finanční dar se poskytuje ve výši 400 korun za kastraci kocoura a 600 korun za zákrok u koček. Pravidla pro poskytování finančních darů na kastraci koček a formulář žádosti najdou zájemci na webu města pod záložkou Dotace, granty a dary.

Touto cestou jdou i další města, například sousední Poděbrady, kde sídlí věčně plný kočičí depozit Catky. Ten se kvůli záchraně koček z ulice často potýká s nemocemi svých svěřenců a nákladnou veterinární péčí. Pomoci se mu snaží jak poděbradská, tak nymburská radnice, které s provozovatelkou spolupracují.