Na začátku března jsme informovali o otevření první samoobslužné prodejny s možností nonstop nákupu na Nymbursku. V Kostomlatech ji otevřel potravinářský řetězec Coop, který provozuje řadu poboček také v Nymburce. A právě dvou z nich by se mohly týkat stejné úpravy jako v Kostomlatech.

„Ano, chceme takový obchod otevřít také v Nymburce a byli bychom rádi, kdyby se to podařilo ještě do konce roku,“ řekl Deníku předseda nymburského družstva řetězce Coop Vladimír Procházka. Které nebo kterých prodejen by se zprovoznění v režimu 24/7 mělo týkat, zatím ale nechtěl blíže specifikovat.

Deníku se podařilo zjistit, že na nonstop prodej jsou vytipovány dvě ze tří nymburských sídlištních prodejen. S velkou pravděpodobností půjde o obchod v Sadové ulici v Jankovicích a jednu ze dvou prodejen na drahelickém sídlišti, buď v sousedství restaurace Skleník, nebo v komplexu vedle restaurace Dřevák.

Vedoucí nymburského družstva Coop naopak potvrdil, že se určitě nebude jednat o pobočku na náměstí Přemyslovců. „Tam bychom podobnou možnost viděli velmi rádi, ale kvůli technickým obtížím to v této prodejně nebude možné uvést do praxe,“ konstatoval Procházka.

Kostomlaty byly třicáté

Podle šéfa rozvoje skupiny Coop Lukáše Němčíka zažívají právě v tomto roce samoobslužné prodejny s možností nočního nákupu velký rozvoj. První prodejna byla otevřena před dvěma lety ve Strakonicích a ta v Kostomlatech, zprovozněná na začátku března, byla třicátou v pořadí. Do konce roku jich přitom podle plánů řetězce má být otevřeno ještě kolem osmdesáti. Mezi nimi zřejmě bude i jedna z nymburských sídlištních prodejen.

„Je to technologie, která se opravdu osvědčila a u zákazníků má úspěch. Na její systém se jezdí ptát i velké zahraniční řetězce, což je věc dosud nevídaná,“ poznamenal Němčík.

Ve Středočeském kraji aktuálně fungují pouze tři takové prodejny, v Berouně, Mladé Boleslavi a nově v Kostomlatech.

Podle některých vizí do budoucna se má systém 24/7 i nadále rozvíjet a naopak bude ubývat prodejen s klasickou obsluhou prodavaček a pokladních. Obsluha představuje pro majitele velkých obchodů výdaje spojené s náklady na mzdy. Ty u kompletně samoobslužných krámů odpadají, a jde tak do budoucna o ekonomicky výhodnější řešení.

Jak nakoupit v noci

Co musí zákazník udělat pro to, aby se do obchodu dostal i v noci? V podstatě jedinou podmínkou pro noční nákup je mít v mobilním telefonu staženu aplikaci s názvem DoKapsy od ČSOB. Tu lze stáhnout i pomocí QR kódu přímo z cedule u dveří obchodů.

Další kroky jsou otázkou vteřin. „Pak si stačí vybrat v aplikaci záložku Obchod 24/7, ze seznamu obchodů vybrat ten váš, kliknout na něj a aplikace vygeneruje a zobrazí QR kód. S ním přijde zákazník ke dveřím, pípne si kód na čtečce a vstupuje do krámu,“ popsal vstup do obchodu mimo běžnou pracovní dobu Lukáš Němčík, šéf rozvoje skupiny Coop.

Za dveřmi je druhá čtečka, na níž opět nakupující přiloží telefon s QR kódem, první dveře se zavřou a otevřou se ty druhé vedoucí už přímo k regálům se zbožím. Standardně pak nakupující použije košík a vybere si potřebné zboží. Vrátí se k automatické pokladně, kde opět přiloží stále stejný QR kód, kterým aktivuje pokladnu. Pak načte položky, zaplatí kartou, vezme si zboží a odchází.

Zloději zájem nemají 

Celý obchod je hlídán kamerovým systémem, ochranu zajišťují i bezpečnostní pulty. Podle Němčíka se za dva roky obavy z možných zlodějů nepotvrdily. Při stažení aplikace je totiž nutné použít bankovní identitu, a je tak jasné, kdo do obchodu vstupuje.

„Prvním faktorem je to, že profesionální zloděj sem nepůjde krást ve chvíli, kdy u vstupu se musí registrovat jménem, navíc uvnitř je pod dohledem spousty kamer. Žádný profesionální zloděj tak hloupý není. A ti ,jednodušší' zloději zpravidla nemají bankovní identitu, tedy si nestáhnou aplikaci a dovnitř se ani nedostanou,“ vysvětlil Němčík.

Nutnost bankovní identity zajišťuje i to, že do prodejny se nedostanou zákazníci mladší 18 let. Tím pádem nehrozí, že by si v noci do obchodu chodili mladiství pro alkohol.