„Loni ho tu s velkou slávou zasadili a teď se 
o něj nikdo nestará a strom usychá a možná umírá. Nedalo by se s tím něco udělat?" ozval se v úterý večer v redakčním telefonu hlas jednoho z nymburských poříčních policistů.

Ten téměř denně chodí do práce kolem dubu letního, který u parkoviště vedle mostu na labském břehu loni 
3. října zasadili členové divadelního spolku Hálek za asistence vedení města na počest 100. výročí narození slavného spisovatele Bohumila Hrabala. Strom tak získal příznačné jméno Bohoušek, což připomíná i pamětní deska vedle stromu. Ten skutečně v posledních dnech přišel téměř 
o všechny listy a ty, co na něm zbyly, jsou žluté a suché.

Mužem, který strom sázel, byl režisér divadelního spolku Hálek Vít Špinka. Proto jsme se nejprve obrátili na něj. Neutěšený stav Bohouška jej překvapil. „Byl jsem u něj naposledy asi před měsícem 
a měl krásné zelené listy, vypadal naprosto zdravě. Zjistím, co se děje, poprosím zástupce technických služeb, jestli by jej prolili a uvidíme, co se dá dělat," reagoval okamžitě Špinka.

Usychá vlastní vinou?

Nehezký pohled na donedávna výstavní stromek vyvolává pochopitelně spekulace, co za jeho nemocí vězí. Někteří odborníci totiž tvrdí, že pokud se strom v zemi uchytí, což se podle jarní reakce Bohouška stalo, neměl by mít ani v horkých dnech bez vody problém. Obzvláště, pokud stojí přímo na labském břehu.

Z případů v jiných českých městech známe situace, kdy se objeví člověk, který stromům záměrně ubližuje. Buď jej viditelně poškodí, poláme větve, vyvrtá díry, nebo jej otráví nalitím pro strom smrtelné tekutiny ke kořenům.

Bohoušek však viditelné poškození nemá. A úmyslná otrava se prokazuje jen velmi těžko a příznaky pozná skutečný odborník.

Bohoušek žije

Druhým mužem, který se aktivně podílel na sázení Bohouška loni v říjnu, byl šéf místního odboru kultury 
a školství Jiří Černý. Jak se nám podařilo zjistit, ten je momentálně na několikatýdenní dovolené. Mluvčí nymburské radnice Olga Havránková tak byla nucena konstatovat následující fakta. „Uvedený strom není na pozemcích města, je vysazen na pozemku patřícímu Povodí Labe. Je o něj pečováno v režimu daném péčí o zeleň ve městě," řekla Havránková.

Zalívání stromů v dobách tropických veder však do standardního režimu péče nepatří. Jak už bylo řečeno výše, stromy by si s takovou situací měly umět poradit samy.

Jenže Bohoušek není jediným stromem, který byl onoho 3. října loni na Hrabalovu počest vysazen. Druhým je platan, který dostal jméno Bogan a roste na druhém labském břehu vedle posezení u koček před Hrabalovou vilou. Ten však prosperuje výtečně a uplynulá vedra na něm žádné známky nezanechala. Mimochodem, ten už roste na pozemcích patřících městu.

Ještě v úterý večer se znovu telefonicky ozval divadelník Vít Špinka. Shodou okolností stromům a rostlinám rozumí, příslušný obor vystudoval. 
A měl dobrou zprávu. „Hned jsem jel zjistit situaci a stromek jsme prolili. Jisté je, že žije. Zatím nedokážu říci, proč přesně přišel o listí, ale jako nejpravděpodobnější se mi jeví přischnutí kvůli vedrům. Budeme jej nadále sledovat," slíbil Špinka.

Tak věřme, že Bohouškův příběh bude mít šťastný konec, respektive pokračování 
v růstu. I my budeme Bohouškův osud dále sledovat.