Už dopoledne se konal poznávací pochod Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. „Překvapil mě velký zájem, protože na start u Svatojiřského pramene dorazilo více než 80 zájemců. Je zřejmě vidět, že tento prostor má stále svůj osobitý půvab a kouzlo,“ uvedl průvodce a spisovatel Jan Řehounek.

Na zahradě ateliéru se pak odpoledne nejprve představila skupina Tojo Band. Moderátor Vít Špinka dále přivítal na jevišti nymburský DS Hálek. Jeviště ožilo ukázkami, které aktéři načerpali ze známého Menzelova filmu Slavnosti sněženek. Vše doplnila hudba v podání tří členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Se spisovatelkou Zuzanou Maléřovou zavítala do Kerska brněnská herečka Vlasta Peterková, obě zavzpomínaly na Bohumila Hrabala. Několik songů k tomu nabídla mladá zpěvačka Alžběta Bohdanová. K dalším hostům patřila herečka Jitka Zelenohorská, pomocná režisérka filmu Slavnosti sněženek Hana Hanušová, herci Pavel Nový a Petr Drholec.

Na spisovatele vzpomínala Bára Basiková

Ovšem hvězdou a jedničkou letošního ročníku se stala zpěvačka Bára Basiková. Kromě několika známých hitů, ale i méně známých písniček také připomněla několik svých setkání se spisovatelem. „Stal se kmotrem mé knižní prvotiny Rozhovory s útěkem. Cítila jsem k němu velký respekt, vzbuzoval moji úctu a obdiv. Přitom měl skvělý vypravěčský dar,“ zavzpomínala. Odměnou jí byl velký potlesk zcela zaplněného hlediště.

Svoji knížku Slavnosti sněženek - Setkání s Bohumilem Hrabalem a jeho dílem představil Bronislav Kuba. Podobně pak Jan Řehounek uvedl publikaci s názvem Světlezelené chvilky s Hrabalem. Poté manželka slavného oscarového režiséra Olga Menzelová převzala výroční cenu Zlatý Cassius - za šíření dobrého jména Bohumila Hrabala, tedy in memoriam pro svého manžela.

Na závěr ještě přispěla k nádherné atmosféře kerského setkání šansoniérka Marta Balejová a opět skupina Tojo Band. Venku byla k vidění výstava Život a dílo Bohumila Hrabala. V prostorách ateliéru pak expozice o filmu Slavnosti sněženek. Letošní novinkou bylo streamové vysílání hlavního programu.