VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přívoz ani kyvadlové autobusy se nevyplatí

Nymburk – Už více než dva měsíce je zavřená lávka pro pěší přes Labe. Začaly se ozývat hlasy obviňující radnici z pomalého řešení a špatné informovanosti o dalších krocích.

23.2.2018
SDÍLEJ:

Nymburská lávka byla z bezpečnostních důvodů uzavřena.Foto: Deník / Jilemnický Miroslav

Vedení města nyní vydalo zprávu, ve které popisuje aktuální stav všech jednání a možností řešení. Jako klíčové se ukazuje posílení dopravy a její bezplatný provoz mezi Zálabím a centrem města.

Další varianty překonání Labe jsou podle zkoumání radnice neefektivní. „Byly prověřeny možnosti zřízení kyvadlové autobusové dopravy tam a zpět přes silniční most v různých časových variacích. Z hlediska velmi vysoké nákladovosti jsme k tomuto řešení zatím nepřistoupili,“ řekl místostarosta Jan Ritter.

Často je v Nymburce také skloňováno slovo přívoz. I tuto variantu vedení města posuzovalo včetně určení míst pro osazení přistávacích mol. „Bylo by to sice provozně o něco málo levnější řešení než kyvadlový autobus, ale překonání řeky by včetně nalodění, přistávání a vylodění zabralo více času. Pak už není výrazný rozdíl ve srovnání s existující službou hromadné autobusové dopravy, která během všedních dnů odpovídá asi dvěma spojům za hodinu,“ vysvětluje Ritter.

Proto zatím zůstává klíčovým řešením přidání autobusových spojů. Lidé je využívají pro překonání řeky v mnohem větší míře, než před zavřením lávky. V době od 15. do 31. ledna vydali řidiči na zmíněné trase 1 551 kusů bezplatných jízdenek. Město tedy dopravci zaplatí za zmíněné období 15 510 korun. „Měsíční náklady pro město se pro toto opatření budou pohybovat kolem 30 tisíc korun s tím, že až se začne oteplovat a lidé začnou více jezdit na kolech, tak se potřeba přepravy v autobusech zmenší,“ konstatoval místostarosta.

A co se samotnou zavřenou lávkou? Tu mají prohlédnout specialisté z Dánska. „Zastupují firmu Germann Instruments. Tato firma se specializuje na výrobu, prodej a vývoj zařízení pro diagnostiku staveb. Nabídli firmě Pontex, která vloni navrhla způsob sanace nymburské lávky, že přijedou poslední týden v únoru a budou prezentovat tři možné metody, kterými by mohly zjistit stav zbytků Trojské lávky a lávky v Nymburce. Jedná se o nedestruktivní metody pro detekci nezainjektovaných kabelů a jejich stav,“ uvedl Ritter. Jinými slovy dánští specialisté by se měli pokusit zjistit, zda jsou kabely zrezivělé bez toho, aby do mostu přímo zasahovali a například do něj navrtávali další otvory. 

Část veřejnosti volá po řešení, které se na první pohled zdá nejjednodušší: provést zátěžový test lávky a pokud vydrží, znovu ji otevřít. To však podle vedení města není aktuálně reálná cesta. A to hned z několika důvodů. Než by takový test mohl být proveden, musí být zjištěn stav lávky. „Případnému testu by měl předcházet stavební průzkum a diagnostika, aby bylo prokázáno, zda se konstrukce vůbec může podrobit takovému testu. Byla-li by odpověď kladná, následovala by důkladná numerická (simulační) příprava pro zjištění, zda vůbec zátěžový test relevantně odpoví, jsou-li předpínací lana oslabena, či nikoliv. Rozhodně se ale nelze bez diagnostiky spolehnout pouze na zátěžový test, neboť jeho provedení by bylo bez předchozích údajů získaných zmíněnou diagnostikou rizikové,“ vysvětluje místostarosta, sám profesí architekt. Navíc by podle jeho slov ani po kladném výsledku zátěžového testu nebylo jisté, že by někdo převzal zodpovědnost za znovuotevření lávky. 

Situace je komplikovaná také kolem případné výstavby provizorní lávky pro pěší. Původní návrh, v jehož rámci by takovou lávku jistilo připojení ke kamennému mostu, zamítlo Ředitelství silnic a dálnic. „Varianty samostatně stojící lávky jsou proveditelné, správci řečiště i plavební cesty jsou přístupni jednání, ale vzhledem k šířce toku řeky technicky a tím finančně problematické,“ konstatoval Ritter. Zda tedy nějaká provizorní lávka vůbec vznikne, zatím jisté není.

A tak vše postupně směřuje k variantě, která by měla být pro místní nejbezpečnější. I když určitě ne nejlevnější. Je také v tuto chvíli nemožné určit přesný čas jejího případného provedení. Tedy demolice stávající lávky a vybudování nové, na níž budou mít přístup chodci, cyklisté i bruslaři. „Probíhají jednání o optimálním postupu zadání návrhu, přípravy projektové dokumentace a zajištění stavebního povolení případné nové pěší lávky. V rámci tohoto řešení je počítáno i s dotačními tituly ze Státního fondu dopravní infrastruktury na výstavbu nových cyklistických lávek přes řeku Labe. Se Středočeským krajem již jednáme o finančním příspěvku na novou projektovou dokumentaci,“ řekl Ritter.

Připravuje se také zlepšení situace na přechodu přes Labe u vodní elektrárny a na železničním mostu u pivovaru. „Projekčně jsou v rychlém tempu připravována opatření, která vytvoří pohodlnější přechod přes lávku vodního zdymadla do doby, než by byla nahrazena novou bezbariérovou lávkou. A také je již navržena oprava technických závad na pěší lávce na boku železničního mostu,“ zakončil místostarosta.

AKTUÁLNÍ SITUACE KOLEM LÁVKY
- její stav by měli prozkoumat specialisté z Dánska
- komplikuje se situace kolem možné stavby provizorní lávky. Její výstavba by byla technicky i finančně náročná
- zavedení přívozu ani kyvadlových autobusů by se podle radnice nevyplatilo. Finančně a časově
- radnice jedná o návrhu, projektové dokumentaci a dalších krocích při možné výstavbě nové lávky

Autor: Miroslav Jilemnický

23.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Příspěvek na stravu a dopravu.. Pracoviště: Restaurace u vodárny, Jízdecká, č.p. 231, 288 02 Nymburk 2. Informace: Václav Mašek, +420 770 640 700.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič sk. C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP sk. C, strojní průkaz, obsluha, řízení a běžná údržba auta;, Náplň práce: doprava stavebního materiálu na stavby v Milovicích a okolí;, , Kontaktovat nás můžete osobně: sídlo firmy v době od 14:00 - 18:00 hod. nebo telefonicky v době od 14:00 - 18:00 hod.. Pracoviště: Skl recyklostav s.r.o., Jiřická, č.p. 1000, 289 23 Milovice nad Labem 1. Informace: Radek Skála, +420 736 769 036.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 19 800 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: preventivní údržba zařízení, opravy zařízení po poruše, odstraňování havarijních stavů zařízení - zjišťování příčin poruchy a následné provádění opravy zařízení příslušného technologického uzlu (montáž/demontáž a opravy strojního zařízení = potrubní systémy, armatury, rotační stroje, dopravníkové pasy a elevátory, statické nádoby, ocelové konstrukce a jiné strojně-technologické výrobní celky) , , Požadujeme: vyučen (obor zámečník) nebo jiné technické zaměření, praxe v údržbě výhodou, svářecí průkaz a vysokozdvižný vozík výhodou, dobrá fyzická kondice, zručnost, samostatnost, spolehlivost ;, , Nabízíme: zajímavou a odpovědnou práci, zázemí silné společnosti s dlouholetou tradicí, motivující finanční ohodnocení, stabilizační příspěvek, možnost dalšího profesního a osobního rozvoje, atraktivní balíček zaměstnaneckých benefitů : 25 dní dovolené, příspěvek na dojíždění, příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, příspěvky na zdraví, kulturu a sport a další zaměstnanecké výhody;, , Zájemci se mohou hlásit na tel.č. 416 562 220 denně od 8:00 - 14:00 hod., Své životopisy posílejte na libuse.tomanova@ovochemie.cz nebo e.mailem;. Pracoviště: Lovochemie, a.s. - provozovna, Vinická, č.p. 775, 289 03 Městec Králové. Informace: Libuše Tomanová, +420 416 562 220.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov POMOCNÝ DĚLNÍK VE STAVEBNICTVÍ - SÁDROKARTONY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Jan hanuš, V Serpentinách, č.p. 122, 289 37 Loučeň. Informace: Jan Hanuš, +420 604 573 246.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Středočeské kulturní dědictví má novou digitální střechu
2

Poklady z historie jsou na internetu

Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.
15

OBRAZEM: Výstava v Synagoze ukazuje místní skvosty architektury

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vynesení verdiktu v Rathově kauze už nic nebrání

Střední Čechy – K vyhlášení verdiktu zřejmě u Krajského soudu v Praze spěje táhnoucí se kauza údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje. Příští týden ve středu by se měla završit jedna z etap případu spojovaného ponejvíce se jménem někdejšího hejtmana Davida Ratha (který jakýkoli podíl na manipulaci se zakázkami i braní úplatků vytrvale a důrazně odmítá).

Zubrů už je na pláních u Milovic přes dvacet!

Milovice – Nejen stádo divokých koní a praturů se má na pláních u Milovic a Benátek nad Jizerou k světu. Nová mláďata se rodí také zubrům, naposledy dvě minulý týden. V tuto chvíli počet jedinců v jejich stádu přesáhl dvacet, přesně jich je 21.

Davy lidí sledovaly vyzdvižení báně na kostel

Kostelní Lhota /FOTOGALERIE/ – Originální operace, v níž hlavní úlohu hrál jeřáb a nová báň místního kostela. Její usazování se stalo atrakcí nejen pro místní, kteří pozoruhodnou akci sledovali z prostranství před kostelem a obdivovali zručnost přítomných řemeslníků. Výsledkem je to, že věž kostela v Kostelní Lhotě zdobí od pondělního dopoledne nová báň. Vyzdvihli ji na ni po desáté ráno jeřábem za přítomnosti desítek přihlížejících. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT