Podle starosty Městce Králové Milana Pavlíka by se mohl zpřísnit zákon postihující nedůsledné a neukázněné chovatele. „Naštěstí zatím u nás nemáme tak tragickou zkušenost. Ale máme tu třeba případ z Vinice, kde majitelům velmi často jejich pes utíká a sousedé jsou z toho nešťastní. Máme sice vyhlášku, která může chovatele postihnout, ale pokud by byl finanční postih včleněn do zákona platícího po celé zemi a příslušná pokuty ba byla vymahatelná, určitě by to pomohlo. Stát by mohl v této věci obcím pomoci,“ řekl Pavlík.

Městečtí mají pro nalezené psy dva kotce v technickém dvoře a jeden u kina. Když si pro zatoulaného psa přijdou do jednoho dne, měli by zaplatit majitelé 500 korun. Pokud po dvou dnech a déle, tak 1000 korun. „Ale my po majitelích nechceme peníze, ale krmení pro psy v té hodnotě,“ doplnil k systému starosta s tím, že pokud by nějaká sankce byla součástí zákona, byla by vymahatelnost jeho důležitou součástí. „Máme tu případ od Štědrého dne, kdy jsme se postarali o nalezené psy a majitel zatím psí krmení jen slíbil a nepřinesl,“ konstatoval Pavlík.

Starosti s majiteli psů a jejich mazlíčky mají i v Nymburce. Nejde ale naštěstí o žádné vážné případy, kdy by psi napadli člověka. „Řešili jsme případy, kdy pes napadl psa. Z dávné historie si vybavuji i jedno malé ,cvaknutí', ale nejednalo se o nic vážného. Volné pobíhání psů kontrolujeme průběžně, stejně jako uklízení psích exkrementů a od dubna budeme kontrolovat nové psí známky,“ řekl vrchní nymburský strážník Tomáš Řehák.

PODMÍNKA ZA UKOUSNUTÝ NOS

Vážný případ napadení člověka psem řešil nymburský soud před 10 lety. Tehdy vzbudil velkou pozornost. Přeci jen rozsudek za ukousnutý nos nevynáší místní soud běžně.

Případ se stal v červnu 2008 na dvorku úřadu ve Vestci. Miroslava Divínová vlastnila dva americké stafordské teriéry. Toho rána venčila na dvoře psa Baka. Podle výpovědi u soudu ho původně měla na vodítku i s náhubkem. Když zjistila, že na dvorku nikdo není, sundala mu náhubek a pustila ho. To ale byla chyba.

V době venčení totiž přišla na dvůr Alena Jahelková, jejíž neteř v domě bydlí. Na dvoře měla zaparkované auto a chtěla odjet. Podle jejího popisu se na ni však hned po otevření dveří vrhl pes. Byla to prý chvilka. Pes na ženu zaútočil a výrazně jí poškodil nos, jehož část ženě ukousl. Na místo byla okamžitě přivolána záchranka, která odvezla ženu do nemocnice Královské Vinohrady. Její poranění byla vážná, žena se podrobila na oddělení plastické chirurgie několika operacím.

Majitelka psa své nezodpovědnosti litovala. Uznala, že je zodpovědnost na její straně. Psa prodala chovateli, od kterého jej měla, a navíc se musela kvůli incidentu odstěhovat, protože porušila nájemní smlouvu. Podstatný byl také fakt, že k útoku stejného psa nedošlo poprvé. Majitelka už před tím za útok Baka na dítě, ke kterému došlo na chodbě obecního úřadu, byla jednou soudně potrestána. V případě napadení Aleny Jahelkové psem dostala za ublížení na zdraví z nedbalosti podmínku v trvání 16 měsíců se zkušební dobou 30 měsíců. Navíc nesměla ve zkušební době chovat psy.