Třemi přihláškami vznikne na školách fiktivní zájem lidí, kteří tam de facto nechtějí studovat. Dosud si mohli žáci podat pouze jednu přihlášku na střední školu.

Pro typický příklad současného zmatku uveďme nymburský a poděbradský gympl. „Žáci z okolí si mají možnost dát tři přihlášky. Oni ji využijí, to je zkušenost ze Dne otevřených dveří. Odhaduji to v Nymburce až na 150 přihlášek proti loňským čtyřiceti. Dá se předpokládat, že nymburský a poděbradský gympl dostane přihlášky těch samých lidí. Protože budeme postupovat podle stejných kritérií, je jasné, že zájemci, kteří budou nejlepší v Nymburce, budou nejlepší i v Poděbradech. Budu v situaci, že někoho přijímám, ale on k nám určitě nenastoupí, protože je například z Poděbrad. Tím se zvýší počet lidí, kteří nebudou v prvním kole přijati. To je ten fiktivní převis,“ řekl ředitel nymburského gymnázia Jiří Kuhn.

Úplnou novinkou je zápisový lístek, který obdrží každý žák. Ten musí do pěti dnů po obdržení přijetí dát vědět škole, zda do školy nastoupí. „To je ale ještě nezavazuje, že tam musí nastoupit. To je další problém. Žák byl přijat třeba na zemědělku, ale chtěl raději na gympl. Zjistí, že po prvním kole je tam ještě místo, přihlásí se a je přijat. Nastoupí na gympl a zemědělka přijde o studenta,“ uvedl Kuhn s tím, že vlastně ředitelé nevědí do poslední chvíle, kdo v září 2009/2010 vůbec nastoupí.

Výhoda tří přihlášek se projeví ve velkých městech jako je Praha nebo Brno. „Tam, kde je více gymplů nebo podobných odborných škol. Tady v Nymburce s tím budou spojené spíše nevýhody,“ tuší Kuhn.

Výhoda jedné přihlášky byla v tom, že školy měly po prvním kole naplněno a jistotu, že žáci k nim nastoupí.

Ale fiktivní převis se vytvoří i na středních odborných školách. „Hlásilo se nám kolem 200 lidí, nyní očekáváme až 300 žáků. Administrativa se zvedne také několikanásobně. Jsem zastáncem jedné přihlášky,“ uvedl ředitel Střední odborné školy a středního odborného učiliště (dříve COP) v Nymburce Jiří Hubálek.

Rodiče vidí v možnosti tří přihlášek vyšší pravděpodobnost svého dítěte dostat se na střední školu. „Říkám rodičům, ať vydrží, když se napoprvé na gympl nedostanou,“ uvedl Kuhn, také zastánce systému jedné přihlášky.

A co na to samotní žáci a studenti? „Před čtyřmi lety jsem musela dělat přijímačky jen na jednu školu, byla jsem v tom omezená. Vidím ve třech přihláškách větší svobodu,“ myslí si Lucie z Nymburka.

Anežka je žákyní deváté třídy Základní školy Tyršova v Nymburce a má v tom celkem jasno. „Vybrala jsem si dvě školy, a pokud se nedostanu, v záloze mám ještě jednu,“ řekla Nymburskému deníku.

První kolo přijímaček začíná 22. dubna 2009.