To jsou jen tři z osmi příběhů pamětníků, které zpracovali žáci poděbradských základních škol a gymnázia v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Svou práci představili veřejnosti na závěrečné prezentaci ve čtvrtek večer v divadle Na Kovárně. Projektu, který v Poděbradech uskutečnila nezisková organizace Post Bellum, se školy účastnily poprvé díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

V odborné porotě zasedli historik, učitel a novinářka. V závěrečném shrnutí pochválili všechny soutěžní týmy za snahu a vůli se těmto tématům věnovat. Osm žákovských týmů natočilo vzpomínky osobností napříč 20. stoletím. „Někteří pamětníci vzpomínali na život v protektorátu, jiní na srpen 1968, cestování do zahraničí za socialismu či sametovou revoluci v roce 1989,“ uvedla Hana Živná, koordinátorka projektu.

Vítězství si nakonec odnesl tým školáků z Gymnázia Jiřího z Poděbrad za prezentaci příběhu Ludmily Němcové. Druzí skončili žáci Základní školy Václava Havla s příběhem Boženy Pačandové. Na třetím místě pak bodovali školáci ze Základní školy TGM s pamětnickým vyprávěním Karla Havliny.

Do projektu se zapojilo celkem 6 pedagogů a 33 žáků ze 7. až 9. tříd ZŠ Václava Havla a ZŠ T. G. Masaryka a sekundy až kvarty Gymnázia Jiřího z Poděbrad. Během pěti měsíců si žáci vyzkoušeli práci dokumentaristů. Sami nebo za pomoci učitele našli pamětníka, natočili s ním rozhovor a nahrávku dále zpracovali do rozhlasové či televizní reportáže, digitalizovali dobové fotografie pamětníka, fotograficky zaznamenali průběh projektu, prozkoumali dokumenty v archivech a napsali životopisy pamětníků. Všechny žákovské práce jsou uloženy na webových stránkách projektu www.pribehynasichsousedu.cz ke zhlédnutí.