„Omlouvá se svému synkovi a píše, že se o něj nedokáže starat, taky prý je nemocná,“ uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Právě tato věta rezonuje mezi místními, z nichž část navrhuje, aby v tomto případě došlo k výjimce a matku se úřady pokusily vypátrat s tím, že v rámci sociálních služeb by se dočkala potřebné pomoci.

To je však v příkrém rozporu s posláním babyboxů, které i v takovýchto případech zaručují anonymitu. To potvrdila také mluvčí radnice Olga Vendlová, která zároveň informovala o možné pomoci malému chlapci v první fázi života.

„Vedení města a Nemocnice Nymburk ctí jasnou myšlenku a účel anonymního babyboxu i další úřední postup. Zároveň reagují na velký zájem lidí pomoci a připravují proto transparentní účet. Zájemci tak budou moci přispět miminku do budoucího života,“ uvedla mluvčí radnice.

Lukáš je ve věku, kdy již nepatří na novorozenecké oddělení v Nymburce a byl proto převezen na dětské oddělení kolínské nemocnice. Tam zůstane v péči, než mu ve spolupráci s Krajským úřadem Středočeského kraje najdou náhradní pěstounskou rodinu.

Lukáš byl do nymburského babyboxu umístěn v pátek po půl sedmé večer. Podle pediatra je asi 4 až 5 měsíců starý. Na pohled je zdravý. „Svojí postavičkou zaplnil celou bedýnku babyboxu,“ poznamenal Ludvík Hess.

Lukáš byl oblečený v zimním overalu, zabalený v šedé plyšové dece a na cestu dostal tašku ozdobenou sovičkami. Chlapec je v pořadí třetím nymburským děťátkem odloženým do místního babyboxu od začátku dob jeho fungování v roce 2009.