Sport, Voda, Globe, to jsou názvy mezinárodních dvou až tříletých projektů evropského programu Erasmus, do nichž jsou zapojení žáci Střední zdravotnické školy a VOŠ zdravotnické Nymburk. Ovšem zdaleka ne všichni, a proto uspořádalo vedení školy projektový den, jehož cílem bylo seznámit s právě probíhajícími projekty nejen nováčky, ale všechny studenty, kteří se projektů přímo neúčastní.
Jak nejlépe přiblížit studentům obsah i dílčí aktivity mezinárodních projektů, jak nejzajímavěji jim sdělit, co obnáší například účast v takovém projektu? Ředitelka školy Dagmar Sitná dobře ví, že jedině aktivní forma předávání informací má patřičný efekt.
„Seznámení zejména prvních ročníků s projekty, ale i ostatních žáků – ne vždy všichni vědí, co dělají druzí – probíhá v rámci projektového dne na několika stanovištích v objektu školy i mimo něj. Žáci rozdělení do skupin procházejí postupně všechna stanoviště, kde se dozvídají z připravených prezentací členů projektových týmů a zároveň formou plnění různých úkolů, co který projekt obnáší. Abych nezapomněla, komunikace probíhá v angličtině," přibližuje průběh velmi pestrého dne ředitelka Sitná.
Nahlédneme spolu s ní do jedné z učeben, kde se žáci seznamují s projektem Voda. Jak název napovídá, tématem je tato životně zásadní tekutina a rizika, která může přinášet. Členové projektového týmu řeší tuto problematiku ve spojení s řekou Labe. Partnery projektu jsou školy z Nizozemska, Německa a Polska. Přítomná skupina studentů vyplňuje na závěr malý testík a odchází směrem k dalšímu stanovišti, jímž je venkovní laboratoř u Labe na nedaleké Špičce.
Podobně fungují i ostatní stanoviště zasvěcená projektům Globe, který se zabývá životním prostředím, a Sport, o němž se mezi studenty během projektového dne hodně hovoří. Členové projektového týmu se totiž právě vrátili za poněkud dramatických situací z projektového setkání v Řecku, které je jedním z partnerů. Na den odletu domů zde byla vyhlášená stávka leteckých dopravců. Byly to docela nervy, ředitelce Sitné nezbylo než povolat mikrobus z Čech. Ironií osudu se stalo, že když se mikrobus blížil k Soluni, stávka byla odvolána. I to lze zažít při mezinárodním studentském projektu… Autentické vyprávění zážitků přímých účastníků výpravy nepochybně okořenilo prezentaci tohoto projektu.
Program projektového dne na zdrávce měl zároveň soutěžní ráz, a tak se jednotlivé skupiny snažily splnit zadané úkoly co nejlépe a získat co nejvíc bodů. Na závěr totiž došlo na vyhlášení vítěze. Odměna v podobě velkého dortu ho neminula! Ani ostatní však nezůstali bez občerstvení, tomu bylo vyhrazeno poslední stanoviště. Mimochodem chutné bagety připravili klienti neziskovky Fokus, která poskytuje sociální služby dlouhodobě vážně duševně nemocným.
Závěrem můžeme už jen říct, že nymburská zdrávka se tedy rozhodně přehlédnout nedá. A to je dobře.