Na Nymbursku jsou pouze dva kandidáti, kteří shánějí podpisy prostřednictvím sběrných míst. Chemik a někdejší předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař a podnikatel Michal Horáček.

Jejich podpisové listiny mohou zájemci nalézt ve všech knihkupectvích Kanzelsberger, Drahoše je možné podpořit ještě v prodejně knih v Turinského ulici v Poděbradech nebo ve Zlatnictví R-H v Husově ulici.

Podle zkušeností Lucie Vrankové, prodavačky v knihkupectví na nymburské Palackého třídě, byl zájem lidí o podporu některého z kandidátů na začátku vyšší. „Měli jsme denně i přes dvacet lidí, teď je tento počet týdně. Ale například v našem obchodě v Poděbradech je prý teď zájem větší,“ říká knihkupkyně s tím, že ze začátku lidé podporovali více Michala Horáčka, nyní dávají hlasy Jiřímu Drahošovi.

Horáčkových archů je znatelně více. Lidé je mohou najít v Lysé nad Labem v kavárně Patro, v Nymburce kromě knihkupectví také v čajovně nebo ve Studiu Butterfly a v Antiku v Odřepsích. Nejvíce podpisových míst je ovšem v Poděbradech. V billiard klubu, v masérském salonu, ve stříbrnictví, ve vinotéce nebo ve vlasovém studiu.

Michal Horáček je zatím jediný kandidát na prezidenta, který v rámci své kampaně vyjel mezi voliče na Nymbursko. A právě do Poděbrad. Se svým volebním týmem tam dorazil i s několika petičními stánky. Lidé u nich mohli podpořit i dalšího kandidáta, Marka Hilšera. Ten jediný totiž Horáčkovu pomoc neodmítl.

Otázkou je, zda mu tyto aktivity pomohu k získání prezidentského postu. Ne všichni totiž už teď vědí, koho by volili, natož aby dali konkrétnímu člověku svůj podporující podpis. Například Milan Fábera z Poděbrad má na věc jasný názor: „Vím, že když teď dám někomu na arch svůj podpis, k ničemu mě to nezavazuje. Ale na druhou stranu bych podvedl sám sebe, kdybych to udělal a pak volil někoho jiného. Počkám si do voleb, až budou jasní všichni kandidáti.“

ANKETA: Jaké vlastnosti by měl mít prezidentský kandidát?

Jiří Škoda, Čachovice

Možná by neměl mít vlastnosti, jako má současný prezident. Měl by být vzdělaný, mít sociální cítění a neměl by být arogantní. Měl by mít takové vlastnosti, které budou hodné jeho funkce. Protože jeho povinností je reprezentovat náš stát.

Jiří Škoda, Čachovice
Zdeněk Krank, Radim

Zdeněk Krank, Radim

Měl by být čestný a něco udělat pro lidi. To znamená osobnost, které by lidé zase věřili. Měl by se snažit, aby se sem vrátily nějaké hodnoty. Když slyšíte lidi z kulturní sféry, všichni o politicích mluví s velkým despektem a politici ztratili důvěryhodnost.

Petra Svobodová Nehybová, Loučeň

Měl by být lidský, přijít mezi lidi a zeptat se co a jak funguje, co si lidé přejí. A měl by vyhovět. A dodržet slovo, když něco řekne, tak aby to platilo. Měl by vystupovat tak, aby ho lidé měli rádi. Vzdělání u něj nevidím jako nejdůležitější.

Petra Svobodová Nehybová, Loučeň
Milan Sivák, Poděbrady

Milan Sivák, Poděbrady

Neměl by stát brát jako byznys, ale jako útvar pro lidi. Měl by být čestný, vzdělaný, neměl by být alkoholik. Měl by mít výborné komunikační schopnosti, aby sám sebe dokázal řádně odprezentovat.