Schovaný čtyřlístek, bydliště přítele profesora Jičínského a osobní setkání 
s Bohumilem Hrabalem. Tak se dá charakterizovat spojení prezidenta Miloše Zemana 
s Nymburkem, kde ve čtvrtek dopoledne ukončil svou třídenní návštěvu Středočeského kraje.

Počasí jeho setkání s občany Nymburka vůbec nepřálo. Hodinu před prezidentovým příjezdem začalo hustě pršet 
a přestalo až ve chvíli, kdy už Miloš Zeman stál s menším zpožděním oproti původnímu plánu na pódiu a odpovídal na otázky lidí, kteří ho s deštníky přišli pozdravit. „Město Nymburk kdysi odmítlo návštěvu Tomáše Masaryka a to hlasováním v poměru pět ku čtyřem. O to víc si vážím vašeho pozvání, když jste dokonce odmítli Masaryka a mě jste přijali. Jsem tomu velice rád," řekl Miloš Zeman na přivítanou s nymburskými občany.

Jeho úvodní slova byla 
o Nymburku jako významném železničním uzlu, ale také městu, kde trvale žije jeho přítel profesor Jičínský. „Vybral jsem si k první návštěvě Středočeského kraje města, která mám nejvíce rád," vysvětlil pan prezident s tím, že za rok bude jeho návštěva kraje pokračovat například 
v Mladé Boleslavi.

Poté následovaly dotazy ohledně důchodové reformy, kauzy Davida Ratha nebo vzpomínky jednoho z občanů, jehož vnučka kdysi dala Miloši Zemanovi čtyřlístek pro štěstí. „Mám dokonce sbírku čtyřlístků, které mi dali různí lidé," odpověděl pan prezident.

Po setkání s občany města přešel prezident Miloš Zeman do budovy radnice, kde se sešel s významnými osobnostmi města.

„Omlouvám se všem za menší zpoždění. Manželka mě probudila polibkem na čelo 
v deset hodin po sladkém spánku a jelikož jsme měli vyjet pět minut po desáté, umíte si představit, jak to u nás vypadalo," řekl prezident na svou omluvu, že se o pár minut zdržel oproti původnímu plánu.

Jak už bylo řečeno, prezident vidí město Nymburk hlavně jako významný železniční uzel. „Díky tomu, že máme nyní ministra dopravy, který je bývalý generální inspektor Českých drah a fanatický podporovatel železnice, věřím, že i to prospěje v rozvoji Nymburka v této oblasti," řekl prezident Miloš Zeman na setkání s představiteli města. V souvislosti s železnicí také zmínil, že Slovensko chce vybudovat širokorozchodnou železnici na Vídeň a jedná se i o napojení na Břeclav, odkud by mohla vést tato moderní trať i do Čech.

Dále zazněly otázky, ať už celostátního významu, nebo týkající se spisovatele Bohumila Hrabala. „Setkal jsem se s ním při jedné příležitosti ve Španělském sále. To už byl na kolečkovém křesle a tím kolečkovým křeslem, když jsme se potkali, mi přejel nohu. Jsem přesvědčen, že to nebyl úmysl ani útok na moji osobu," vzpomněl s humorem prezident na spisovatele a řekl, že má přečtené všechny Hrabalovy knihy.

Poslední částí návštěvy prezidenta Miloše Zemana 
v Nymburce byla tisková konference s novináři. Na otázku Nymburského deníku, zda podporuje budoucí stavbu Olympijského centra 
v Nymburce, prezident odpověděl: „Na rozdíl od jiných megalomanských staveb, které často nepřinášejí příliš velký společenský efekt, si myslím, že pečovat o rozvoj sportu je povinností každé rozumné vlády a každého rozumného prezidenta. Především proto, že náklady na sport vytvářejí až pětinásobně větší úspory například ve zdravotní péči nebo v prevenci boje proti kriminalitě."

Na závěr své návštěvy se prezident na dotaz novinářů vyjádřil k tomu, že jeho cesta není předvolebním krokem, ale zcela normální návštěvou kraje, která bude pokračovat například v Karlovarském, Jihočeském nebo Plzeňském kraji po volbách.

Po skončení tiskové konference na prezidenta čekaly před vchodem do radnice děti z nymburských škol a chtěly od hlavy státu podpis. Ten ovšem nedostaly.