Petr Pavel, doprovázený středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou, si v Kněžicích prohlédl bioplynovou stanici. S projektem energeticky soběstačné obce hosty seznámil jeho autor, kněžický starosta Milan Kazda, který prezidenta do vesnice pozval.

Poté zamířil prezident na besedu do místního domu s pečovatelskou službou. Cestou na něho čekaly skupinky místních a před školou i děti s prosbou o autogram. To se opakovalo i na jeho druhé zastávce na Nymbursku, v lesní osadě Kersko.

"Tady je to tak nasáklé Hrabelem, že se skoro chce říct nějaký citát," prohlásil prezident krátce po příjezdu do Kerska. Žádný pak sice nepronesl, bez váhání ale odpověděl na otázku, která s odkazem na Slavnosti sněženek musela padnout. Prý raději se šípkovou, ale nepohrdl by ani variantou se zelím. Také v odpvědi, jaký má vztah k dílu spisovatele Bohumila Hrabala, zmínil Petr Pavel Slavnosti sněženek.

Prezident Petr Pavel v Kersku. | Video: Miroslav S. Jilemnický

Později dorazila do Kerska i první dáma a od proslavené restaurace Hájenka se společně vydali na procházku stezkou k Hrabalově chatě, kterou si také prohlédli. .