Ve středu se prezident při návštěvě středních Čech bude pohybovat především na Berounsku a Kladensku. Ve čtvrtek pak zamíří dopoledne do Základní školy v Psárech na Praze-západ a následně do skláren v Sázavě. Odtud už povedou jeho kroky na Nymbursko.

Po půl druhé je očekáván v Kněžicích. Na místě si chce prohlédnout bioplynovou stanici a diskutovat o výjimečném projektu energeticky soběstačné obce, který vymyslel a uvedl do praxe kněžický starosta Milan Kazda. „Pana prezidenta jsem na návštěvu pozval a prohlédne si bioplynovou stanici v naší obci,“ potvrdil Deníku Kazda.

Podle oficiálního harmonogramu prezidentovy cesty se prohlídky a diskuze zúčastní i místní zastupitelé. Podle Kazdy byla původně v plánu ještě prohlídka zdejšího domova s pečovatelskou službou, tu však zřejmě kvůli nabitému programu prezident vynechá. Neobsahuje ji ani zmíněný oficiální itinerář.

V Kněžicích, kde by měl prezident strávit přibližně hodinu, s ním nebude jeho manželka Eva. Ta v té době navštíví Botanicus v Ostré, kde si prohlédne areál a výrobu.

Cesta za Hrabalem

Prezidentský pár by se měl sejít zhruba ve čtvrt na čtyři, kdy by měli být oba v lesní osadě Kersko proslavené spisovatelem Bohumilem Hrabalem. Právě kolem míst jeho pobytu se bude točit také návštěva Petra Pavla s manželkou. Sraz mají na začátku naučné stezky pojmenované po spisovateli, která začíná u proslavené restaurace Hájenka.

Po procházce naučnou stezkou se v Hájence prezident zastaví a promluví s novináři. Pokud se rozhodne občerstvit, může tak dojít na klasické dilema, zda si dát kančí se šípkovou omáčkovou, nebo se zelím.

Posledním bodem nejen návštěvy Nymburska, ale celého dvoudenního pobytu prezidenta v kraji, je procházka k Hrabalově chatě. Ta je v plánu od 16.40 do 17.15 hodin. Pak by měl prezident zamířit zpět do Prahy.

Prezident Pavel ve čtvrtek na Nymbursku

13.40 – 14.40 Knežice, prohlídka projektu a diskuze se zastupiteli na téma energetické soběstačnosti obcí a měst 
15.15 - Kersko, naučná stezka B. Hrabala, začátek u Hájenky
15.40 – 16.00 mediální brífink v Hájence
16.40 – 17.15 procházka k chatě B. Hrabala