Po letech různých tahanic a neustálých změn konečně Český rozhlas opět nabízí k prodeji renezanční zámek v Přerově nad Labem. Chce za něj 21 milionů 800 tisíc korun. Středočeský kraj se ještě definitivně nerozhodl, jestli ho koupí.

„Český rozhlas se musí chovat jako řádný hospodář,
a z tohoto důvodu musel na prodej zámku vyhlásit výběrové řízení, při něm rovněž musí být nabídnutá cena," říká tiskový mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. Veřejnoprávní instituce už objekt dlouhá léta nevyužívá a pouze hradí náklady spojené s jeho údržbou. V minulosti se již zájemci objevili, ale kvůli soudním sporům o vlastnictví, které vyvolala Československá církev husitská, rozhlas musel prodej odložit.

Původně byla nejdůležitějším kritériem při jednání 
o prodeji zmiňovaná cena. To se ale po nátlaku veřejnosti 
a některých politiků změnilo.
„V rámci nabídek chceme být informováni i o záměru na budoucí využití zámku, které by mělo být důstojné a mělo by respektovat historický charakter objektu," uvedl Jiří Hoška a dodal, že osloví také Středočeský kraj, který měl o koupi nemovitosti zájem.

 
Rozhodne rada kraje

Vedení Středočeského kraje několikrát o koupi jednalo 
s vedením rozhlasu. Středočeští radní se na podzim shodli, že by zámek měl kraj získat, a své rozhodnutí stvrdili na jednání rady. Historický objekt by se propojil s přilehlým skanzenem a vznikla by v Evropě unikátní expozice V zámku a podzámčí, kterou by dostalo na starost Polabské muzeum, příspěvková organizace kraje. Definitivní rozhodnutí, zda se nyní kraj do soutěže o zámek přihlásí, ale teprve padne. „Kraj má stále zájem o koupi objektu, v minulosti o tom jednal s Českým rozhlasem a zájem kraje trvá. Ale teprve na zasedání rady se rozhodne, jak bude kraj dál jednat, zda se do výběrového řízení připojí," řekl Nymburskému deníku Michal Schuster z tiskového oddělení Středočeského kraje.

Podle odhadů na kraji ale investice nekončí pouhou koupí nemovitosti. Do zanedbaného zámku by se muselo vložit dalších zhruba 30 milionů korun. Musely by se předělat elektrické rozvody, voda a kanalizace. Kde by kraj na tuhle investici vzal peníze, zatím není jasné.

K přerovskému zámku ze 14. století, zapsaného do seznamu kulturních památek, patří také objekt kastelána, klenutý cihlový sklep, garáž, zahradní domek a altán. Pozemky mají celkovou rozlohu 1,83 hektarů. Minimální prodejní cena je stanovena na 21 milionů 800 tisíc korun. Rozhlas přijímá nabídky do 3. dubna.