Autor petice, zastupitel Přerova nad Labem Jan Vosecký, vyzývá ČRo, aby zastavil prodej zámku v Přerově nad Labem do soukromého vlastnictví a upřednostnil tak veřejný zájem a nabídl tuto památku Středočeskému kraji, případně vrátil tuto historickou památku státu. „Dlouhodobě podporujeme, aby se zámek v Přerově nad Labem stal součástí Polabského muzea a byl otevřen veřejnosti. Budeme usilovat, aby Středočeský kraj v novém složení potvrdil původní záměr a usnesení o koupi zámku a otevření pro širokou veřejnost,“ píše se v petici.

V lednu to ale vypadalo, že kraj s novým vedením o zámek nemá zájem. Nyní se situace změnila. „O zámek máme stále zájem. Koupit ho ale neplánujeme. Nejlepší variantou by byl bezúplatný převod na kraj. Zájem jsme Českému rozhlasu přednesli a čekáme na reakci. Rozhodnutí je teď na jeho vedení,“ uvedl radní Daniel Marek.

Dráhu v pátek odpoledne vyzkoušeli profesionální jezdci i místní mládež.
Novou dráhu pro terénní cyklisty otevřeli v Poděbradech

Pro Český rozhlas je podle Jiřího Hošny, ředitele Komunikace a vnějších vztahů, nemovitost stále objektem, pro který nemá využití. Český rozhlas prý respektuje postoj místních obyvatel, musí se ale řídit platnými zákony.

„Podle dosavadních právních analýz, které máme k dispozici, není bohužel možné, abychom nemovitost bezplatně převedli, i když by to bylo do rukou obce, muzea, kraje či kohokoli jiného. Všechna doporučení zatím hovoří o tom, aby Český rozhlas postupoval jako dobrý hospodář a při případném prodeji volil formu otevřené soutěže,“ vysvětlil Hošna s tím, že zástupci ČRo přesto zjišťují další možnosti, jak postupovat, a věc není uzavřená. Rozhlas prý určitě chce, aby se zámek jako kulturní památka v budoucnu dočkal důstojného využití.

„V úvahu tak připadá například nastavit kritéria hodnocení soutěže, aby při ní například právě budoucí využití objektu hrálo roli. V současné době nicméně platí, že zatím nepřipravuje soutěž na prodej objektu a dál hledáme vhodné řešení,“ dodal Hošna. Stovky lidí ale stále přes sociální sítě apelují na Rozhlas, aby památku převedl bezplatně. Někteří dokonce vymýšlejí, jak peníze sehnat. „Dotace se vždy dají sehnat. Začala bych sbírkou občanů,“ má nápad například Hana Sýkorová. Antonín Kudrna si zase myslí, že by se do věci měl vložit stát a památku odkoupit.

„Dávají se peníze za větší nesmysly. Tohle je důležitá věc pro naše potomky. Tak by stát měl zámek koupit pro využití muzea.“ 

Jiřinkové dny se konaly ve slovečském zahradnictví už posedmnácté.
Nový druh jiřiny pokřtil Aleš Cibulka