Pro některé to budou nostalgické chvíle, které se už nevrátí. Pro většinu řidičů ale zrušení železničního přejezdu na Koutecké ulici a jeho nahrazení nadjezdem bude znamenat konec nekonečných front u spuštěných závor.

Řeč je o situaci, kdy dnes naposledy mohou motoristé, ale i cyklisté a chodci překonat železniční přejezd v Koutecké ulici tak, jak jsou zvyklí. Od středy bude tato lokalita uzavřena, železniční přejezd podle plánu zrušen a zřejmě
v září by měli po novém nadjezdu vyrazit první auta a bicykly.

S tím souvisí i několik dopravních opatření, na která by měli šoféři od středy pamatovat, pokud si nechtějí zbytečně zajet. „Křižovatka ulic Mánesova, Dr. Horákové, U Garáží a Alešova zůstane částečně průjezdná pouze ve směru Alešova – Mánesova a bude řízena semaforem," informuje vedení města na svých stránkách. Jinými slovy, průjezdný zůstane pouze směr od nádraží k zemědělské škole, a to ještě řízený semaforem.

„Zároveň dojde k uzavření ulice Za Nádražím a to v úseku od ulice Koutecká po ulici Čechova. Křižovatka ulic Za Nádražím, Skladištní a Koutecká bude uzavřena," oznamují stavebníci. Poděbraďákům je tedy jasné, že přístup do města od obce Kouty a křižovatky mezi Křečkovem a Pátkem až do 30. června přestane existovat. Do města se tak dostanou po objížďkách právě přes Pátek nebo Křečkov.
I z toho je jasné, že stavba nadjezdu vstupuje do poslední fáze, kdy část zatím dokončené horní konstrukce bude napojena na stávající ulice.

Dobrou zprávou pro motoristy je fakt, že dokončený úsek v ulici Za Nádražím od ulice Revoluční po ulici Čechova bude už od středy otevřen.

Jednání s drahami

Část obyvatel Koutecké se proti rušení přejezdu postavila ve chvíli, kdy došlo ke zrušení stavby schodiště u nadjezdu. Na něj se totiž nevztahovaly dotační peníze a radnice miliony na jeho výstavbu odmítla investovat. „Jednak by neposloužilo cyklistům, maminkám s kočárky, bruslařům, handicapovaným a dalším skupinám osob. Navíc přístup do centra města zůstává pohodlný přes podchod u nádraží nebo sousední přejezd v Boučkově ulici, který se neruší," vysvětloval na jednání zastupitelů starosta Ladislav Langr.

Nicméně přislíbil ještě jednání s Českými drahami, které si zrušení kouteckého přejezdu daly za podmínku k souhlasu s výstavbou nadjezdu. 
O výsledku svých jednání slíbil informovat na dalším jednání, které je na programu 20. května.

Nicméně, jak dopadla, je zřejmé i ze slov místostarosty Ivana Uhlíře. „Při změnách 
v projektu bychom se museli částečně postavit i poskytovateli dotace. Dokončeme dílo, tak jak je schválené, nechme to rok, dva sednout, a pak se můžeme bavit dál 
o tom, co je třeba kolem zlepšit," řekl místostarosta.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ INFO O UZAVÍRKÁCH

k nádraží se nebude možné dostat směrem od zemědělské školy a křižovatky Mánesovy, Koutecké, Alešovy a Dr. Horákové. Průjezdný bude pouze směr od nádraží k zemědělské školy, odbočky na Kouteckou a do ulice Dr. Horákové budou uzavřené. Platí do 30. června

zavřená bude i hlavní křižovatka na Koutecké ve směru od Kout, či lépe řečeno od křižovatky silnic na Křečkov a Pátek. Právě z těchto dvou obcí bude možné se do lázeňského města dostat po značených objížďkách. Platí rovněž do 30. června

zavřena bude i část ulice Za Nádražím, na níž se bude nadjezd napojovat. Tedy z míst od DDM Symfonie směrem ke Koutecké