Nabídka je i letos pestrá. Divácky asi nejpřitažlivější podívanou pořádají už po několikáté v Poděbradech. Několik církví společně s podporou místní radnice pořádá Půlnoční Open air na Jiřího náměstí, tedy pod otevřeným nebem. Přesný program se nám dohledat nepodařilo, ale podle zkušeností z předchozích let bude jistě k vidění několik hudebních vystoupení, promluvy zástupců církví a pochopitelně také samotná mše. Akce začíná ve 22.30 a organizátoři slibují teplý čaj zdarma.

Poděbradské akci příliš zatím nepřejí předpovědi meteorologů. Ty hovoří o tom, že na Štědrý den by v našich končinách mohlo být sice až 10 stupňů nad nulou, ovšem také má pršet a foukat silný vítr.

To nemusí vadit organizátorům dalších Půlnočních mší, které se konají tradičně v kostelech. V Nymburce v kostele svatého Jiljí by se měly podle plánu na Štědrý den konat dokonce dvě Půlnoční mše. Paradoxně ani jedna nebude o půlnoci. První je v plánu už od 16 hodin a dá se předpokládat, že do chrámu na Kostelním náměstí zamíří i řada rodičů s dětmi. Druhou by měl farář Jaroslav Krajl odsloužit ve 22 hodin.

Nymburská římskokatolická farnost zajistí také Půlnoční mši v nedaleké Sadské, kde se bude konat od 20 hodin v kostele svatého Apolináře. A také ve Velelibech a Všejanech. V těchto obcích by měly začít sváteční obřady přesně o půlnoci.

Na Půlnoční mši se mohou těšit také v Milovicích. V místním kostele svaté Kateřiny Alexandrijské se uskuteční od 22 hodin. Další bohoslužby v tomto kostele se budou konat po oba následující vánoční svátky od 8 ráno.

Smůlu mají obyvatelé sousední Lysé, kde se letos Půlnoční mše nekoná nikde. Informace o konání jsme neobjevili ani na stránkách města, ani na stránkách zdejší římskokatolické farnosti a o pořádání Půlnoční neví ani ve zdejším Informačním centru. Poslední předvánoční bohoslužbou tak bude sobotní Svátost smíření od 22 hodin. Na druhý svátek vánoční se pak od 16 hodin koná v kostele Narození svatého Jana Křtitele Vánoční koncert pro záchranu varhan.

V Městci Králové se na Štědrý den uskuteční nejprve od 15 hodin Zpívání u Betléma, což je tradiční setkání dětí a rodičů spojené se sbírkou pro nadační fond Betlém nenarozeným. Na klasickou Půlnoční do kostela svaté Markéty se pak místní mohou vypravit přesně o půlnoci.

Jáhen Jaroslav Pekárek zve také na dvě Půlnoční, o které se postará ve 22 hodin v Křinci v kostele svatého Jiljí a o půlnoci v Hrubém Jeseníku v kostele svatého Václava.

Přehled vybraných Půlnočních
Nymburk – 16 a 22 hodin – kostel svatého Jiljí
Poděbrady – 22.30 - Půlnoční Open air Jiřího náměstí
Milovice – 22 hodin – kostel svaté Kateřiny Alexandrijské
Městec Králové – 24 hodin – kostel svaté Markéty
Sadská – 20 hodin – kostel svatého Apolináře
Křinec – 22 hodin – kostel svatého Jiljí
Hrubý Jeseník – 24 hodin – kostel svatého Václava
Veleliby – 24 hodin – kostel svatého Václava
Všejany – 24 hodin – kostel svatého Jana Křtitele