V půlce října 2020 se covidová lůžka v obou nemocnicích našeho regionu začala rychle plnit. Nymburská nemocnice vyčlenila pro pozitivní pacienty dvanáctilůžkové oddělení interny. V Městci Králové byli tito pacienti hospitalizováni na Multioborové jednotce intenzivní péče (MOJIP) a rezervu měli připravenu na interním oddělení.

Situace byla opravdu složitá. Ukazuje to případ, kdy už nymburská nemocnice dokonce nemohla kvůli plnému stavu jednoho z nakažených pacientů přijmout a ten putoval do městecké nemocnice. To potvrdil vedoucí lékař městecké MOJIP Jan Frič. „Jeden z našich příjmů byl pro stop stav vNemocnici Nymburk přijat na naše oddělení. Aktuálně je tento pacient na umělé plicní ventilaci,“ řekl tehdy Jan Frič.

Jaromír Joo, cirkusový principál, který miloval zvířata, zemřel v sobotu 21. února 2021 na Covid - 19.
Na covid zemřel známý principál Jaromír Joo. Cirkus zimující ve Zbožíčku smutní

Počet nakažených pacientů se v Nymburce stále měnil. Covid zaměstnával i nemocnici v Městci Králové. Podle její mluvčí Lucie Drobík Kolářové byli v té době u nich hospitalizováni čtyři nakažení pacienty. „Dva pacienti zcela bez příznaků v izolaci na následné péči a další dva na jednotce intenzivní péče se závažnými dechovými obtížemi. Jeden pacient byl připojen na umělé plicní ventilaci,“ uvedla před rokem mluvčí.

Bez očkování se nakazili i zdravotníci

Ačkoliv zdravotnický personál používal ochranné pomůcky, bez očkování se agresivní infekce rozšířila i mezi ně. V městecké nemocnici museli kvůli nedostatku personálu dokonce uzavřít jedno oddělení. „Pracovní neschopnost s diagnózou covid-19 mělo k úterý 11. října 2020 patnáct našich zaměstnanců. V důsledku toho jsme museli dočasně uzavřít jednu stanici následné péče a omezit provoz stravovacího úseku,“ konstatovala mluvčí městecké nemocnice.

Zástupci lékáren předali šek nymburské porodnici.
OBRAZEM: Nymburská nemocnice dostala 30 tisíc od lékáren na novorozenecké váhy

S nedostatkem personálu bojovali i v nymburské nemocnici. K onemocnění covidem se přidalo i uzavření škol a část personálu musela zůstat doma s dětmi. „S nedostatkem personálu bojujeme jako ve všech nemocnicích, ale zatím se nám daří s vypětím všech sil držet na odděleních a v ambulancích standardní provoz,“ uvedla tehdejší mluvčí Barbora Jánská.