„Jdu lesem, sbírám houby a najednou vidím nějaký nepořádek. Tak jsem se tam šel ze zvědavosti podívat a ptal jsem se sám sebe, jestli mě nešálí zrak. Bylo tam účetnictví nějaké firmy,“ popsal své zážitky houbař.

A opravdu. Po obou stranách lesní cesty se válejí účetní knihy jedné z realitních firem ze Dvora Králové. Jak se tam dostaly, zatím není známo. Majitel firmy Jiří Sedláček byl po telefonátu našeho Deníku zděšen. „Před několika týdny jsme předali firmu jiné firmě a ta si účetní knihy odvezla. Neumím si představit, jak se dostaly do lesa k Poděbradům. Musím to prošetřit,“ uvedl.

Odbor životního prostředí v Poděbradech šetří celou věc jako černou skládku. „Pošlu na místo svého kolegu, který má na starost odpady, aby to vyfotil a podle zápisů v nalezených účetních knihách přijdeme na viníka,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí poděbradské radnice Jindřich Vondra s tím, že viníkovi hrozí i pokuta.

Zajímavostí jistě je i skutečnost, že některé účetní doklady mají datum z roku 2006, což je rok, který ještě spadá pod kontrolu finančního úřadu. Podle vedoucí kontrolního oddělení Finančního úřadu ve Dvoře Králové Heleny Novotné platí, že se doklady musí deset let archivovat. „Majitel firmy by měl v každém případě celou věc nahlásit finančnímu úřadu i policii,“ uvedla Novotná.