To je případ i známého sídla zubařů v poděbradské Proftově ulici, kde jich ordinuje hned pětice. Podle zubní lékařky Romany Husákové jsou všichni přítomní v ordinacích. „Ordinace jsou otevřené, jen dáváme pozor a vyzýváme pacienty, aby si hlídali počet lidí v čekárně. Pokud by jich bylo více než deset, ti další počkají venku nebo třeba v autě,“ vysvětluje Romana Husáková. Běžně řeší akutní případy bolesti, či trhání zubů. Jiné úkony, které nejsou akutní, odkládají na pozdější dobu. To platí u všech pěti zubních lékařů, kteří v budově ordinují.

Co se týká ochranných pomůcek, roušky má Romana Husáková v zásobě z časů dávno před vypuknutím koronavirové epidemie. „Zato respirátory mám k dispozici pouze tři, a ty jsem si doslova vykňučela,“ říká zubařka z Poděbrad.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Jedním z velkých center ordinací praktických lékařů, ale i dalších specialistů, je nymburská poliklinika Agel, mezi místními stále známá pod dřívějším názvem železniční. Ta na svých stránkách upozorňuje na změnu poskytování ambulantní péče. „Zdravotní péče bude poskytnuta v akutních případech. Prosíme, kontaktuje nejprve telefonicky svého lékaře a domluvte se na konzultaci. V případě potřeby léků požádejte telefonicky o elektronický recept. Všichni objednaní pacienti budou telefonicky kontaktování a bude domluven postup, konzultace a zajištění léků tak, aby byla zajištěna ochrana vašeho zdraví,“ píše se na úvodní stránce polikliniky, na níž kromě praktických lékařů ordinují například klinická psycholožka, ortopedi, oční lékaři, interní specialisté nebo neuroložka.

Své ordinace nezavřeli ani na sídlištní poliklinice v Okružní ulici. Podle obvodního lékaře Tomáše Doležela pouští do ordinace pacienty po jednom, řadu z nich po předchozím objednání. „Máme zaveden objednávkový systém. S těmi pacienty, jejichž případy nejsou akutní, se snažíme domluvit odklad,“ uvedl Tomáš Doležel. Roušky má přibližně na tři dny.

#interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Na režim pouze akutních případů a telefonických konzultací s pacienty přešli středočeští praktičtí lékaři i zubaři po omezeních vyhlášených vládou ČR v noci na pondělí. V praxi to však většinou znamená, že první den nového týdne jsou jejich telefony permanentně obsazené. V některých případech systém dokonce hlásil, že telefonní číslo neexistuje a až při opakovaných pokusech se ozvala informace, že číslo je obsazené. V případě, že se nedovoláte svému lékaři, je dobré vyhledat jeho webové stránky a zkusit komunikovat e-mailem.

Koronavirus v Česku