Od 1. dubna existuje nová struktura úřadů práce. Na Nymbursku máme 4 kontaktní místa, z nichž to největší je v Nymburce. Pro nezaměstnané se fakt, že na ředitelské židli sedí někdo jiný, nic nezmění. Ale čekají je samé změny k lepšímu.

Nymburský, lyský a městecký úřad má nové ředitele, v Nymburce to je Lenka Průchová, která vystřídala ve funkci Jiřího Ježka. Poděbradský úřad spadá do konce roku pod Nymburk.

„Klienti nic z těchto změn nepocítí, máme pro ně stále přichystané přívětivé prostředí a ochotné zprostředkovatelky práce,“ řekla ředitelka úřadu práce Lenka Průchová.

Změny k lepšímu ale přichystané jsou. Od 1. ledna 2012 by se měly sociální dávky, dosud vyplácené na městských úřadech, začít vyplácet právě na úřadech práce. „Vše by bylo pod jednou střechou a tím se zjednodušilo. Jednáme s kompetentními pracovníky na radnici,“ uvedla Průchová.

Vše se začne odvíjet od sociální reformy, která je před schválením.
Všechny vyplácené dávky jako například dávky v hmotné nouzi, dávky zdravotně postiženým a další by se tak vyplácely na jednom místě. To by značně ulehčilo klientům vyřizování a zabránilo pochoďákům od jednoho úřadu k druhému.

„Mělo by také dojít k zavedení takzvané sociální karty, na které by se vše soustředilo,“ vysvětlila ředitelka nymburského pracáku.

Větší pozornost budou věnovat kontroloři odhalování práce na černo. „Existuje projekt Evropské unie na odhalování černé práce. My máme dva kontrolóry,“ rozkryla Průchová.

Jde o odhalování černé práce cizinců i klientů v evidenci místních úřadů práce. „Pokud někoho takového odhalíme, nezaměstnaného samozřejmě vyřadíme z evidence a hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun,“ dodala Lenka Průchová.