Nezaměstnanost za měsíc duben v regionu se na první pohled tváří příznivě. Statisticky je to jednoznačné – 8,8 procenta. To je zatím nejlepší výsledek letošního roku. Podle odborníků ale bude nezaměstnaných i nadále přibývat.

Nových uchazečů o zaměstnání se v dubnu na Nymbursku přihlásilo 413. „Vyřazeno z evidence úřadu práce však bylo 841 nezaměstnaných, což je velké číslo. Jsou to například umístění na společensky účelná místa nebo veřejně prospěšné práce,“ uvedl šéf Trhu práce na pracovním úřadě v Nymburce Pavel Krpálek.

Podle Krpálka se to podařilo díky kombinaci aktivní politiky nezaměstnanosti, zlepšení stavu ekonomiky u nás a rychlému náporu prací po dlouhé zimě.

Ze statistiky nezaměstnanosti za duben se dá konstatovat ještě následující: celkem nezaměstnaných na Nymbursku skončilo 4 369, z toho 43 nezaměstnaných procházelo různými rekvalifikacemi, ať už na řemeslo či na gramotnost PC.

„Volných pracovních míst jsme měli ke konci dubna 185. Je to hlavně průřez odvětvími jako zemědělství a služby – hlavně kuchař, číšník. Zbylých 80 míst jsou ostatní profese,“ vyjmenoval Krpálek.

Nymburský deník se pídil, zda nějaké firmy na Nymbursku ve větším nepřijímaly a nebo naopak nepropouštěly.

Pozitivní zpráva je z tábora firmy Changhong Europe Electric v severní průmyslové zóně Nymburka. Ta přijímala hodně pracovníků. „Dnes je to o zakázkách. Čínská firma Changhong získala velkou zakázku a proto v poslední době nabrala 80 nových posil. Jsou to místa na dobu určitou, v tomto případě na tři měsíce,“ potvrdil Krpálek.

Otazník dlouho visel nad znovu se rozjíždějícímí sklárnami v Poděbradech. Nyní je podle Pavla Loudy ze společnosti Crystal Bohemia, která sklárny provozuje, situace v podniku dobrá. „Sklárny získaly nové zákazníky a rozšířily odbytiště o nové trhy. Stále bude platit, že kvalifikovaní a kvalitní lidé jsou u nás vítáni a troufnu si tvrdit, že nikoho takového neodmítneme. Současně dochází k běžné fluktuaci okolo sedmi procent zaměstnanců,“ uvedl Louda.