Už v pondělí bylo testováno 41 dětí ze Základní školy v Městci Králové. Testováni byli žáci 1.A, několik dětí z 1.B a pár žáků druhé třídy. Ti všichni přišli do styku s vychovatelkou, u níž byl už před časem prokázán Covid – 19. Aktuální výsledky ukázaly, že pozitivně je testováno celkem šest žáků z prvních tříd. Podle informací ředitele školy Petra Nováka nařídila hygienická stanice uzavření celého ročníku do konce týdne. „Doma zůstanou minimálně do pátku obě třídy prvňáků. V sobotu pak opět přijede sanitka, která provede další testy. Ostatních tříd se opatření netýká, v nich nadále probíhá standardní výuka ve škole,“ řekl Deníku ředitel školy.

Pozitivní test měla i Zuzanka, dcera mluvčí městecké nemocnice Lucie Drobík Kolářové. „Od časného rána z toho nespím. Naštěstí nemá žádné příznaky. Teď čeká testování zbylé členy rodiny,“ řekla maminka, jejíž druhá dcera tak dočasně nesmí navštěvovat poděbradské gymnázium.

Na testy se chtěli přihlásit obratem. Jenže kvůli současnému zájmu to nejde tak rychle, jak by bylo třeba. „V úterý jsme se dívali na první volný termín v kolínské nemocnici. Byl až na sobotu. Proto jsme dali přednost nemocnici v Jičíně, kde se můžeme nechat otestovat ve čtvrtek,“ popsala svoji zkušenost Lucie Drobík Kolářová. Připomeňme, že na Nymbursku stále žádné odběrové místo není a ti, kdo chtějí testy podstoupit, musí si vybrat z nemocnic v Kolíně, Mladé Boleslavi nebo Jičíně.

Karanténa je i v Poděbradech

Ze stejného důvodu zůstávají doma i žáci ze 4.D ze Základní školy Václava Havla v Poděbradech. Škola to oznámila na svých stránkách. „V karanténě zůstávají s platností od 22. září žáci 4.D z důvodu pozitivního případu Covid – 19 v této třídě. Celá škola pracuje bez omezení a opatření se vztahují pouze na zmíněnou třídu,“ uvádí stránky školy.

Ta už minulý pátek přijala některá další hygienická opatření ve svých prostorách. Doporučuje se nesetkávat se s žáky jiných tříd o přestávkách. Rodiče mohou do budovy vstupovat jen v neodkladných případech. Opatření se týkají i kuchyně. Kuchařky v jídelně jsou odděleny plexisklem, příbory a skleničku dostávají žáci přímo do ruky.

Výuka zatím probíhá i v odborných učebnách, učí se i volitelné předměty ve smíšených skupinách v rámci ročníku. Škola se účastní výjezdů na dopravní hřiště. Naopak se nebude účastnit do odvolání žádných dalších akcí, zahraničních výjezdů, školy v přírodě (vyjma výjimek) a zájmové kroužky nebudou organizovány. Otázka lyžařských výcviků bude řešena s rodiči, plavecký výcvik byl přesunut na jaro 2021.