Nečekané rozuzlení má výjezd hasičů k požáru rodinného domu u Základní školy v Kovanicích. Dvoupodlažní dům totiž v půdních prostorách skrýval pěstírnu marihuany. A že se tu pěstovalo ve velkém!

„Při lokalizaci byla na půdě objevena velkopěstírna marihuany. Pěstování probíhalo hydroponicky, tedy nasvícením lampami. Množství odhadujeme zhruba na 200 rostlin marihuany v různém stádiu vývoje,“ řekl zástupce policejního ředitele Jaroslav Novák.

Zadržena byla devětatřicetiletá žena vietnamské národnosti, která se po vypuknutí požáru pokusila o útěk. „Zadrželi jsme ji poblíž domu, nyní je v policejní cele. Jedná se o Vietnamku,“ potvrdil Nymburskému deníku Novák s tím, že ji vyšetřují, ale cizinka neumí příliš česky.

Podle operačního důstojníka hasičů se stala příčinou požáru špatná elektroinstalace. „Došlo ke zkratu a následnému požáru,“ uvedl operační důstojník.
Další zarážející skutečností je fakt, že elektroinstalace byla rozvedena z trafostanice za domem načerno. „Načerno se napojili a kabely rozvedli a pečlivě zakryli,“ uvedl Novák.

To se ale pěstitelům stalo osudným.

Dům údajně pronajímal Vietnamce muž za 18 tisíc korun měsíčně.

K požáru vyjíždělo ve středu minutu před půl osmou večer celkem pět hasičských sborů. „Ty lokalizovaly oheň za dvacet minut. Místní dobrovolní hasiči z Kovanic ale dům hlídali až do ranních hodin,“ uvedl operační důstojník.

Hasiči operovali v půdním prostoru a také na výsuvném žebříku.

Škoda byla vyčíslena na 1,5 milionu korun, na druhé straně byl ochráněn majetek celkem za 3 miliony korun.

V televizních zprávách se nedávno objevila informace o tom, že policisté stále častěji nachází velkopěstírny marihuany, které mají na svědomí Vietnamci. Má tato kovanická velkopěstírna něco společného s organizovanou skupinou Vietnamců, která operuje po celé republice?
„Nechci spekulovat, my jsme nasadili experty a kriminalisty a navrhli způsob předávání informací,“ dodal Novák.