Jenže zatím se podle ohlasů z radnic na ně nikdo neobrátil. „Je to v počátcích, zatím nás nikdo o pomoc nepožádal. Jinak pokaždé v takové situaci pomůžeme, máme s tím bohaté zkušenosti. Můžeme pomoci například vysoušeči. Bude se tím zřejmě zabývat příští týden rada města,“ řekl starosta Poděbrad Jozef Ďurčanský.

Podobně se vyjádřil i místostarosta Nymburka Miloš Petera. „Operativně se k situaci postavíme, záplavy jsou v počátku. Na nejbližší radě se budeme určitě o nějaké formě pomoci bavit,“ uvedl Miloš Petera.

Český červený kříž v Nymburce prý zareaguje na výzvu. „Zatím nic nechystáme, nedostali jsme žádný impuls z radnice. Pokud ale nějaká výzva přijde, něco podnikneme,“ zkonstatovala za nymburský Český červený kříž Jitka Šafaříková. Tak zřejmě nejdál jsou v těchto dnech v Milovicích. Tam mluví dokonce o vyslání týmu do zatopené oblasti na Moravě.

„Uvažujeme o vyslání záchranného týmu v počtu pěti až šesti lidí, složeného z členů městské policie,“ řekla místostarostka Milovic Miroslava Dlouhá.

Podle Dlouhé město v minulosti několikrát finančně pomohlo povodněmi postiženým obcím. „Vždy jsme poslali peníze na účet konkrétní obce, to se nám zdá rozumné,“ dodala Dlouhá.

Autoři: Lukáš Trejbal, Miroslav S. Jilemnický