Voda zaplavila cyklostezku, kterou museli strážníci označit páskami a zamezit vstupu do míst, které voda zalila. Město vyhlásilo druhý stupeň povodňové aktivity. Bezesné noci s nervovým vypětím zažíval majitel Šafaříkova mlýna Václav Šíma, který musel kvůli ohrožení vodou vyklízet sklepy. Ve středu dopoledne, kdy už bylo jasné, že zásadnější povodeň nedorazí, z něj stres spadl.

„Byly to obrovské nervy, nemohl jsem spát. Když pak v noci na úterý chybělo asi deset patnáct centimetrů a hladina se pořád zvedala, začal jsem v noci stěhovat věci ze sklepa. Taková klasika. Zavařené okurky, pití připravené na konec roku a spoustu drobností, co lidé ve sklepích mívají,“ popisuje Šíma.

Na kraji dvora se promenovaly kachny

Labe v Nymburce začalo prudce stoupat v pátek 22. prosince, tedy ještě před svátky. To se průtok zvedl trojnásobně. Další dva dny se pak držela řeka zhruba na stejné úrovni a zdálo se, že bezprostřední nebezpečí nehrozí. To se ale změnilo v pondělí na Boží hod, kdy se znovu výška hladiny i průtok začaly razantně zvedat. Když v úterý večer řeka zaplavila cyklostezku u mlýna a jezírko pod mlýnem se proměnilo v jednu velkou lagunu, čekal majitel, kam až voda vystoupá.

„Měli jsme ji až na kraji dvora, kde se promenovaly kachny. Nejvýš byla hladina v noci na středu, ale naštěstí do sklepa se voda nedostala,“ oddechl si uživatel historického stavení, v němž žijí i členové jeho rodiny a několik nájemníků. Ve středu ráno voda velmi pomalu, ale přesto viditelně začala klesat. Cyklostezka byla stále ještě zaplavená a platil druhý povodňový stupeň, který vedení města oznámilo v úterý před půlnocí.

„Z důvodu rozlivu Labe z koryta vodního toku byl vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity. (…) Prosíme občany, aby se z důvodu vlastní bezpečnosti nepřibližovali k rozvodněnému toku řeky. Neprůjezdný je mostek u Starého Labe a cyklostezka pod Šafaříkovým mlýnem. V pohotovosti jsou dobrovolní hasiči, městská policie, krizové řízení městského úřadu i technické služby a celou situaci monitorují,“ stálo na stránkách města. Ve středu před polednem hladina Labe v Nymburce podle údajů Povodí Labe mírně klesala. Předpovědi hydrologů mluvily o tom, že v příštích dnech by se hladiny řek měly postupně vrátit k běžným stavům.