Jak vlastně tento svátek vznikl? V roce 1890, kdy se jeho oslavy u nás konaly poprvé, šlo především o připomínku masové stávky dělníků ve Spojených státech, ke které došlo 1. května o čtyři roky dříve. V Čechách se první Svátek práce odehrál v Praze na Střeleckém ostrově, nová tradice se rychle rozšířila i do dalších měst a vesnic. Například v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku kráčel průvod dělníků městem už v roce 1893. Hejtmanství tehdy místním muzikantům účast v průvodu zakázalo.

Zatímco před druhou světovou válkou býval první máj v režii politických stran, které svá shromáždění nebo tábory lidu organizovaly odděleně, v poválečných letech došlo s nástupem komunistů k moci ke sjednocení oslav. Zejména v prvních letech po Vítězném únoru musel z průvodů skutečně přecházet zrak. V roce 1948 v něm kráčeli všichni. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti, řezníci, železničáři, sokolové, kominíci, komunistky s šátky v bílé, červené a modré barvě, seřazené tak, že jejich šátky vytvořily obrazec státní vlajky. Před stranickými potentáty pochodovali také sportovci, učitelé, pošťáci, cukrovarníci, zaměstnanci soudu nebo myslivci, za kterými drkotali na svých strojích traktoristé.

Průvod většinou uzavíraly alegorické vozy. Dokládá to například text, který vyšel ve Vesnických novinách Nymbursko 29. dubna 1958: „Není a nebude jediného občana, který by nešel v průvodu 1. máje. Půjdeme na oslavu těch, kteří nám v boji dnešek připravili. Na oslavu strany, která nás vede k vítězství. Poneseme rudé prapory. Půjdeme společně, sjednoceni pod prapory Marxe, Engelse a Lenina, vedeni myšlenkou, dobývat dalších úspěchů v budování socialismu."

Dnes se většině lidí zdají tato slova úsměvná. Na mnoha místech České republiky proto také vznikají recesní akce.

Například v Tuhani na Mělnicku se letos koná už devátý ročník retro akce oslav 1. máje. Průvod začíná hodinu před polednem, sraz na návsi je o třicet minut dříve. Obcí pak projedou alegorické vozy a projdou místní obyvatelé v kostýmech z dřívější doby. Dominantou průvodu jsou stará auta, například škodovky 105 a dokonce i velorex s hesly a transparenty.

Podle starostky Tuhaně Marcely Čechové ale počet účastníků akce vždy zásadně ovlivňuje počasí. „Celou recesistickou akci vymyslel před lety místostarosta obce při pálení čarodějnic," vysvětlila.

Kdo by si ale chtěl užít 1. máj jako lásky čas, může vyrazit na Zámek Loučeň na Nymbursku, kde se koná akce 1. máj polibek pod rozkvetlým stromem.

Pro všechny milovníky přírody je připravena mapka s vyznačením stromů, které jsou právě v plném květu. Na Zámek Loučeň mohou páry vyrazit přímo v pondělí 1. května mezi desátou a sedmnáctou hodinou.