Program, v němž budou hrát hlavní roli koně, se v sobotu spustí ve dvou volně navazujících blocích.

„K Martinovi přece kůň patří. My jsme ale na zámku. A na zámku bylo vždycky všechno větší a početnější než jinde. Proto tu jako předvoj před Martinem na bílém koni budeme mít hned celé stádo koní, a to ne koní ledajakých,“ líčí program posvícení manažer zámku Jiří Senohrábek.

Na Loučeni se prý objeví třeba kůň, který se umí houpat na houpačce, nebo jiný kopytník, který dokonce předvede před zraky diváků své počtářské dovednosti. V drezuře se představí i další koně různých plemen – angloarab, trakhen, huculský kůň, islandský, nebo šetlendský poník. Chybět nebude ani lipicán, zástupce jednoho z nejušlechtilejších plemen.

První blok začne v 11, druhý ve 14.30 hodin. O tanec a veselí se postará soubor Furiant z Malé Bělé. Na 16. hodinu přijede k zámku sv. Martin na bílém koni. Následovat pak bude pochod za svatomartinskými světýlky. Nezbytnou rekvizitu pochodu, lampión, si děti mohou buď přinést už z domova, nebo budou k dostání v infocentru. S rozsvícenými lampióny pak děti putují po setmění částí zámeckého parku.

Program vyvrcholí ozvláštněnými prohlídkami zámku a následnými nočními prohlídkami zámeckých interiérů – první z prohlídek při svíčkách začne v 17 hodin.