Česká pošta dá šanci obyvatelům obcí, v nichž plánovala zrušit své pobočky, promluvit do nové podoby poštovních služeb v jejich regionech. To vyplynulo z pondělního setkání starostů dotčených obcí s hejtmanem Středočeského kraje Petrem Bendlem. Před nedávnem totiž Česká pošta zveřejnila seznam obcí, ve kterých uvažuje o alternativní formě obsluhy zákazníků. Mezi těmito obcemi se objevily i Mcely.

Starostové i veřejnost tento záměr kritizují. „Při podrobnějším projednávání s občany i řadovými zaměstnanci pošty docházíme k názoru, že je to velký krok nazpátek,“ uvedla starostka Mcel Jana Hejlová.

Od října do prosince v těchto obcích Česká pošta uskuteční dotazníkové šetření, v němž se bude lidí ptát nejen na jejich spokojenost se současnými poštovními službami, ale i na to, jak by měly v budoucnu vypadat. Dotazníkové akce by měly proběhnout dvakrát, a to od října do prosince.

„Pošta je připravena se rozjet zpátky do obcí a začít znovu s nimi mluvit a hledat nejlepší službu, kterou může poskytnout,“ dodal Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, informatiku, legislativu a archivaci, který se pondělního setkání také účastnil.

Starostka Mcel však účast lidí na dotazníkové akci příliš optimisticky nevidí. „Z osobní zkušenosti vím, že lidé nemají rádi papírování, takže nějaký objektivní výsledek z této chystané akce asi nevyplyne. Naši občané určitě přivítají nabídku kvalitnějších služeb ze strany pošty, ale nevím, jak toho pošta při plánovaných úsporách chce dosáhnout,“ uvedla.

Výsledky ankety by měly být známy v průběhu ledna. Teprve pak se rozhodne, a to zřejmě individuálně, jaké řešení bude v které obci zvoleno.
Pošta se chce ptát i na nové služby, které v těchto obcích od října zkušebně rozjede. Jednou z nich by mělo být otevření místa, kam by bylo možné ukládat zásilky, aby si je lidé mohli vyzvednout i po pracovní době. To však bude ve Mcelích nejspíš problém. „Nedovedu si představit, jak a kde by se to zajišťovalo. K naší spokojenosti by snad stačilo v současné době ponechat poštovní služby v naší obci alespoň na stejné úrovni jako doposud a nevymýšlet nereálné vylepšení,“ dodala starostka Jana Hejlová.

Podle středočeského hejtmana Petra Bendla už obce víc pro poštu dělat nemohou a Středočeský kraj vyčlení jednoho člověka, který se bude věnovat jednáním obcí s Českou poštou. „Jestli nějaká změna, tak k lepšímu, a pokud by nebyla naděje, že se situace zlepší, rozhodně nic nerušit,“ řekl Bendl.