„Cílem posledního semináře bylo informovat lékaře 
o možnostech využití nových zobrazovacích metod Nemocnice Nymburk. Komunikace 
s ambulantními praktickými lékaři je pro nemocnici velmi přínosná," říká tiskový mluvčí nemocnice Lukáš Gibiec.

Právě oni totiž své pacienty doporučují na různá vyšetření a měli by mít podle vedení nemocnice představu o tom, co mohou očekávat, když si nějaké vyšetření objednají. 
„Z pozvaných ambulantních praktických lékařů se minulého semináře zúčastnila asi třetina, což je z našeho pohledu slušný zájem," doplnila ředitelka nymburské nemocnice Alice Opočenská.

I my máme moderní přístroje

Na posledním setkání chtěla nemocnice především představit nové radiodiagnostické a sonografické oddělení za bezmála 26 milionů korun. „Moderní přístroje nám umožňují rychlejší 
a kvalitnější diagnostiku. Účelem semináře bylo informovat odbornou veřejnost, tedy praktické lékaře, o nových diagnostických možnostech nemocnice a prvních zkušenostech našich lékařů 
s novými zobrazovacími metodami," upřesnila ředitelka.

Vedení zdravotnického zařízení plánuje ještě další podobné akce pro odbornou, ale 
i laickou veřejnost. „Dvě akce tohoto typu jsme organizovali už loni a ta poslední na ně 
v podstatě navázala. Spolupráce s terénem je pro nás velmi důležitá. Lékaři musejí vědět, jaké služby naše nemocnice zajišťuje," říká Alice Opočenská. Právě o důležitosti spolupráce s ambulancemi v regionu hovořila ředitelka nemocnice už v minulosti.

Jedním z kroků směrem do regionu je podle ní i otevírání ambulancí mimo Nymburk, například v Milovicích, kde neustále stoupá počet obyvatel a po zdravotnických službách je poptávka. Nymburská nemocnice si tam otevřela gynekologicko-porodnickou ambulanci a uvažuje i o dalších oborech. „Milovice potřebují chirurgickou ambulanci a také ambulanci bolesti. Je ale potřeba sehnat na investice peníze, z peněz, které máme na provoz, to samozřejmě nezaplatíme," řekla před několika měsíci ředitelka Opočenská.

Nemocnice trpí zrušením poplatků

Ačkoli o hospodaření v prvním čtvrtletí tohoto roku hovoří vedení nemocnice jako 
o vyrovnaném. Nicméně za cenu úspor, ke kterým je donutil výpadek poplatků. „Pokračujeme v úsporném režimu, který je dán výrazným výpadkem regulačních poplatků, což činí 360 tisíc korun měsíčně. Nemůžeme tedy více investovat do provozních nákladů. Například nemůžeme investovat do motivační složky, tedy přidat primářům oddělení," vysvětluje náměstek nemocnice Miroslav Hladílek.

Podle něj tímto výpadkem trpí většina nemocnic, nicméně dodává, že vyjednávání 
s ministerstvem, které by mělo vzniklou díru pokrýt, je na dobré cestě.